„Objekt chlazení je samostatná budova, bezprostředně nedošlo k ohrožení životů. Jednotky uzavřely armatury a provedly průzkum s cílem odhalit místo úniku. Hasiči zasahovali v ochranných oblecích a dýchací technice, jednotky skrápěly strojovnu, aby se případný další únik srazil a dále nešířil. V chladícím systému bylo 400 kg čpavku, kolik ho uniklo, není v tuto chvíli známo,“ uvedl krátce po 13. hodině mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Petr Poncar.

Únik už byl zastaven. „Koncentrace mimo budovu strojovny je na hranici subjektivního vnímání, v tuto chvíli není koncentrace taková, aby byla zdraví ohrožující. Jednotka ze stanice Košutka se vrací na základnu, nebylo ji na místě potřeba,“ informoval ve 13:30 hodin Poncar.

„Městská policie a Policie ČR informovaly občany v nejbližším okolí, aby z preventivních důvodů nevětrali, předpokládám, že v nejbližší době bude zákaz větrání odvolán,“ doplnil starosta Sušice Petr Mottl.

K úniku došlo podle hasičů vlivem prasklého těsnění na přírubě trubky vedoucí čpavek. “Čpavek unikal na podlahu strojovny, kde byl svody usměrněn do záchytné jímky. Zbytek čpavku na podlaze byl zlikvidován sorbentem, zbytky, které nesebral sorbent, byly spláchnuty do již odčerpané jímky a zneutralizovány kyselinou citronovou. Hasiči jímku odčerpali do připravených záchytných nádob. Množství uniklého čpavku se odhaduje na tři sta kilogramů,“ uzavřel Poncar s tím, že preventivní doporučení nevětrat bylo odvoláno cca ve 14:45 hodin.

Ilustrační foto
Žena brutálně zmlátila svoji sestru a poté ji okradla o mobil