Zatímco zemědělci na jižním Plzeňsku vyjeli s těžkou technikou blokovat některé silnice pomalou jízdou, zástupci zemědělců z okresu Klatovy a Domažlice podpořili boj za výkupní ceny mléka pouze svojí účastí na celoevropské protestní akci, kterou pořádá Německý svaz chovatelů mléčného skotu a Evropské představenstvo pro mléko u památníku selského povstání u Chlumce nad Cidlinou.

Setkáníje organizováno jako vyjádření solidarity s celoevropskou akcí producentů mléka, jako gesto nesouhlasu s pasivní politikou Evropské komise v sektoru chovu dojného skotu.

Z Klatovska protestovat nevyjeli všichni. Předseda Rolnického družstva Dolany Josef Balín zůstal doma, stávku považuje za zbytečnou a to i přes to, že právě v Dolanech museli kvůli nízkým cenám mléka zredukovat počet dojnic a zavřít jeden kravín. „Už to nemá smysl. Nevěřím českým politikům že pro zemědělství něco udělají a že nás zachrání. Nezbývá mi opravdu nic jiného, než chov krav na mléko rušit. Pomoc slibovaná ministerstvem zemědělství nepřišla. Nikdo nevyslyšel naše požadavky, které jsme přednesli na velké demonstraci v Praze 12. března. Za posledních půl roku jsme tratili na výrobě mléka 1,2 milionu korun. To je neúnosné,“ zlobí se Josef Balín.

„Většina producentů mléka se dostala do velice obtížně řešitelných finančních problémů a díky neustálému tlaku na snižování ceny mléka stojí na prahu likvidace dojného skotu. Současná farmářská cena mléka se dnes pohybuje pod úrovní 6 Kč/l, přičemž nákladová cena je 8 až 8,50 Kč/l. Větší producenti mléka každý měsíc prodělávají 750 tisícaž jeden milion korun. Tento stav trvásedm měsíců a týká se i zemědělců na Klatovsku,“ informovala ředitelka Okresní agrární komory v Klatovech Jiřina Jandová.

„Farmáři se dostali do situace, kdy začínají mít problémy se splácením úvěrů bankám, které využili na modernizaci svých stájí a produkci kvalitního mléka,“ říká František Kohout z obchodního družstva Kolinec.