Traktory ověšené černými smutečními prapory, zpomalená doprava na silnicích, fronty aut. Zemědělci z jižního Plzeňska se dnes připojili k celorepublikové protestní akci agrárníků. Rozhodli se s technikou vyjet na silnice a upozornit tak na sebe. Situaci, ve které se octli, totiž převážná většina z nich považuje za katastrofální.

„Naše stroje budou po silnicích jezdit mezi 8. a 10. hodinou. Pohybovat se budou víceméně po hlavních tazích vedoucích z Plzně na Nepomuk, Klatovy, Rožmitál a na některých dalších,“ řekl včera Deníku předseda Okresní agrární komory Plzeň–jih Jiří Tomec.

„Traktory pojedou pomalu a viset na nich budou třeba černé prapory – je to takový náš symbolický pohřeb, protože zemědělství je už skoro v koncích. Ačkoliv budeme dopravu zdržovat, v žádném případě nechceme naštvat řidiče. Je zkrátka potřeba, aby si nás lidé všimli a v ideálním případě se za nás postavili. Sami jsme bezmocní,“ konstatoval předseda Tomec.

Kvůli čemu zemědělci protestují? Jednak chtějí zastavit vybíjení tisícovek krav a také upozornit na protikrizové programy ministerstva zemědělství, které prý nefungují. Kritická situace panuje především na Vysočině. „Současná farmářská cena mléka se dnes pohybuje pod úrovní šesti korun za litr, přičemž nákladová cena je osm až osm korun padesát. Každý den jeho výrobci prodělávají miliony a trvá to už sedm měsíců,“ upozornil Vlastimil Vaněk z jihlavské agrární komory.

Protestní jízdy se konají po celé republice. V Plzeňském kraji se jich zúčastňují jen na Plzni–jihu, přičemž zemědělci z ostatních okresů jedou protestovat do Chlumce nad Cidlinou – k památníku poražených sedláků. Sejít se jich má na patnáct stovek. Mezi ně míří i agrárníci z Plzně–severu. „Bereme s sebou transparenty, vlajky, píšťalky… Celkem se od nás počítá s účastí asi čtyřicítky lidí,“ uvedl předseda severoplzeňské agrární komory Jan Ptáček.