Velké podniky v Klatovech krachují a nového velkého investora zatím nepřilákala ani vznikající průmyslová zóna Pod Borem. Klatovy by v budoucnu mohly ale získat několik desítek nových pracovních míst.

Nyní je obsazeno 90 % plochy průmyslové zóny Pod Borem smlouvami o smlouvách budoucích. „Nyní jsou čtyři objekty před dokončením, pátý se staví a k dalším jsou připravována stavební povolení. Nenaplnilo se přání, aby do Klatov přišel investor, který by zaměstnal 300 či 400 lidí. Na druhou stranu jsem rád, že tam nevznikla žádná spekulativní výstavba či tam nepřišel zaměstnavatel, který až mu skončí výhody, za čtyři či pět let odejde. Případných dva tisíce nezaměstnaných, jak se tomu stalo na Stříbrsku, by byl pro region obrovský problém,“ zhodnotil aktuální stav zóny klatovský starosta Rudolf Salvetr. „Budoucími vlastníky pozemků jsou místní lidé, kteří investice v desítkách milionů korun tam vkládají proto, že tam chtějí zůstat. Přibudou tam desítky pracovních míst. I to městu velikosti Klatov pomůže,“ dodal Salvetr.

Průmyslovou zónu tak obsadí několik menších podniků. „Rozmanitost podnikatelů v průmyslové zóně je výhodná i pro samotné zaměstnavatele, protože se mu snáze shání kvalitní pracovní síla, než když přijde firma a najednou bude chtít 60 svářečů,“ vyjádřil svůj názor klatovský místostarosta Jan Vrána.
„Pracovních míst v Klatovech podle mého názoru není dostatek. Domnívám se, že je to i kvůli tomu, že jsou malým městem. Nyní tu několik podniků zkrachovalo, noví velcí investoři by byli třeba,“ vyjádřil svůj názor klatovský student Milan Denk.

„Myslím, že je v Klatovech pracovních míst průměrně. Velké podniky jsou totiž už pryč. Velký investor by byl potřeba. Klíčovými podniky tu byly Šumavan, Kozak, pekárny či mlékárny. Pomohli by i menší investoři, kteří zaměstnají jen několik desítek lidí. Zatím je slyšet jen, že se firmy ruší a lidé přicházejí o práci. Pro mladé to nyní jednoduché není,“ sdělila důchodkyně Milada Netrvalová z blízkého okolí Klatov.