Necelé dvě stovky rybníků hodlají v nejbližších týdnech slovit pracovníci společnosti Klatovské rybářství, kteří před několika dny odstartovali tradiční podzimní výlovy, jež potrvají do poloviny listopadu. Vše nasvědčuje tomu, že vánočních kaprů bude dostatek, ale budou zřejmě o několik korun na kilogramu dražší než vloni.

Sedm set tun

„Celkem máme v plánu 170 výlovů rybníků, a to od plůdkových až po rybníky s tržní rybou. Když pominu mladší věkové kategorie, je pro nás nyní prvořadým úkolem slovení tržní ryby, a to hlavně ryby vánoční. Počítáme, že slovíme celkem cca sedm set tun vánočního kapra. Polovina z toho bude určena pro tuzemský trh, polovina na export,“ informoval Deník ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček. Dodal, že stejně jako v předchozích letech platí, že zatímco v tuzemsku je zájem o kapry od dvou kilogramů výše, němečtí zákazníci požadují menší ryby vážící jen jeden či jeden a půl kilogramu.

Zdravé ryby

Zkušební odlovy prokázaly, že ryb by letos měl být dostatek, a to včetně výběrového kapra, přestože v létě nepanovalo pro růst ryb právě ideální počasí. „Počátek vegetačního období, tedy červen a červenec, to nebyla žádná sláva. Září bylo mírně teplotně nadprůměrné, ale už ten výpadek toho počátečního rozjezdu nemohlo napravit. Ryby tak přibývaly na váze spíše průměrně,“ uvedl Voráček a dodal, že kontrolní vyšetření ve veterinárních ústavech prokázala, že kapři v rybnících Klatovského rybářství jsou naprosto zdraví.

Nenasytní ptáci

Negativem je naopak řádění nenasytných ptáků, kteří rybářům působí obrovské škody. Chovy jim likvidují volavky a především kormoráni, kteří na jejich rybníky přilétají již tradičně během jarních a podzimních přeletů. „Nejhorší je, že loví mladší věkové kategorie, což pak působí ztráty v dalších chovech,“ posteskl si ředitel Voráček.

Kapr mírně podraží

Mnozí milovníci rybího masa se výlovů už nemohli dočkat. „Jezdíme na ně každý rok. Když se loví Hnačov, tak tam, když ne, vybereme jiný velký rybník. Za prvé je to zážitek a za druhé pořídíme na hrázi kapra mnohem levněji, než pak někde u předvánočních prodejců,“ řekl Deníku Tomáš Nový z Klatovska. Vánoční kapr by měl letos mírně podražit. „Zatím je předčasné o cenách hovořit, ale odhaduji, že vzhledem k nárůstu cen energií, pohonných hmot či krmení se letos ceny zvýší o několik procent. To znamená, že kilogram bude proti loňsku dražší maximálně o několik korun,“ domnívá se Voráček.