S končícím prvním měsícem prázdnin se většina provozovatelů kempů shoduje v názoru, že letošní rok je zatím slabší než jindy. Do kempu v Běšinech dokonce přišla konkurence zjišťovat, zda je i u nich návštěvnost stejně slabá. Hlavním důvodem je přirozeně nevlídné počasí, ale i přesto kempy na Klatovsku rozhodně prázdné nejsou. „I přes špatné počasí zde lidé stále zůstávají, máme již několik let stálou klientelu. Když je venku ošklivě, klidně hrají jen karty, ale zpět domů se určitě nikdo nechystá. Tam prší stejně jako tady," vysvětluje Alena Hošťálková, provozovatelka autokempu v Nýrsku.

Slova Hošťálkové potvrzuje Jana Hrboltová z Plzně, která do autokempu v Nýrsku jezdí třikrát až čtyřikrát do roka. „Jezdíme sem opravdu strašně rádi. I přes ošklivé počasí jsme zde zůstali. S dětmi jsme se zabavili, byli jsme většinou všichni ve společenské místnosti a hráli si, či povídali s přáteli, kteří přijeli," popisuje náplň minulého propršeného týdne Jana a se smíchem dodává, že v srpnu nejspíš přijedou do Nýrska znovu.

Stejně věrné návštěvníky mají i v autokempu v Běšinech. „S karavany a stany je to letos sice opravdu slabší, ale do chatek jezdí lidé pořád. Někteří se vrací už skoro deset let," říká pracovnice Marta Toušková z autokempu Běšiny.

Mnoho návštěvníků pak musí narychlo měnit původní plány a vyrazit někam jinam. Pro mnoho cestovatelů je řešením výlet do aquaparku ve Kdyni či v Horažďovicích.

Na Železné Rudě si naopak všimli, že déšť už není pro letní dobrodruhy takovou překážkou. „Vybavení lidí je teď úplně někde jinde, vozí si s sebou věci funkční a kvalitní, jejich stany jsou velice odolné, takže ti otrlí s lepším vybavením stále vyrážejí," popisuje situaci na horách Pavel Hrach z autokempu na Železné Rudě. „Když tady teploty dosahují někdy jen deseti stupňů, tak lidé vlastně nemůžou ani na kolo, ani na lyže," směje se Hrach. Na Šumavě jsou ale i nadále velkým lákadlem Černé a Čertovo jezero, Laka, Modrava nebo Kvilda. Srní a Prášily jsou taktéž vyhledávány, stejně jako nově vybudované cyklostezky.

Když se počasí trochu umoudří, vydají se návštěvníci například na houby nebo poznávají hrady v okolí. „Podnikají výlety například do Velhartic, na Kašperk, Rabí, nebo do Švihova," říká Marta Toušková z Běšin.

Čeho si nelze nevšimnout je to, že cizinci jezdí do českých kempů i nadále na rozdíl od Čechů, kteří do kempů pod stan už moc necestují. Pavel Hrach z Železné Rudy potvrdil, že i po finanční stránce je pro lidi kempování obtížnější než dříve, přestože pobyt v kempu je stále mnohem levnější záležitostí než klasické dovolené v zahraničí. A když už lidé do kempů vyrazí, tak jen krátkodobě. „Zůstanou tady pár dní a potom odjíždí. Na týdenní a dvoutýdenní pobyty zatím čekáme. Teď nás ale zaplavily optimistické zprávy o počasí, takže se lidé zase začínají ozývat," potvrzuje provozní kempu v Anníně Jitka Burešová.

Kristýna Němcová