Program počítá s dotací až 1 milion korun na obnovu či nákup nového majetku, nahrazující ten zničený, a také s jednorázovou padesáti tisícovou podporou na úklidové práce. Podnikatelé rovněž budou moct využít bezúročný úvěr od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), a to do výše 45 milionů korun. MPO rovněž propojuje nabídku s poptávkou pomoci a kromě toho tým CzechInvestu, ČMZRB a Hospodářské komory poskytuje služby přímo na místě, mj. zjišťuje škody a potřeby podnikatelů.

„Podporu budou moct využít ti podnikatelé, kteří museli kvůli tornádu omezit nebo úplně zastavit činnost. Klíčová je pomoc okamžitá a přímo na místě, proto v postižených oblastech působí naše mobilní týmy,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Hasiči ze Špindlerova Mlýna pomáhali od pátku na neděle v obci Lužice na jihu Moravy, kde ničivě udeřilo tornádo.
Hasič z Krkonoš přijel pomáhat do rodného Hodonína. Bylo to strašné, říká

Díky programu „Pomoc pro tornádu“ si podnikatelé budou moct nově pořídit stroje a zařízení, související software a nezbytné licence. Dotaci bude možné využít také na stavební práce, dopravní prostředky, technické práce jako je třeba úprava výrobní linky a obdobných zařízení či zásoby. Pomoc směřuje také na úklid po tornádu, kdy jednorázová paušální podpora bude 50 tisíc korun. V praxi to bude fungovat například tak, že podnikatel, který je pojištěný na živelní pohromu bude moct dostat dotaci až ve výši rozdílu mezi pojistným plněním a cenou nového majetku, nepojištěný podnikatel bude mít nárok na dotaci až ve výši 80 % ceny nově pořizovaného majetku.

„Ve spolupráci s MPO jsme také pro podnikatele připravili bezúročnou půjčku od 500 tisíc až do výše 45 milionů korun na investiční výdaje. Žádosti bude přijímat naše pobočka v Brně, jejíž zástupci budou podnikatelům k dispozici na nově vznikajícím detašovaném pracovišti CzechInvestu a Hospodářské komory přímo v zasažené oblasti,“ říká generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek.

V regionu zasaženém tornádem funguje tým na pomoc podnikatelům, který domlouvá sběr žádostí do schválených programů a propojení poptávek a nabídek pomoci prostřednictvím portálu trziste.czechinvest.org. „Také zjišťuje výši škod a potřeby postižených,“ dodává generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl s tím, že pomoc poskytují operativně zřízená společná detašovaná mobilní pracoviště CzechInvestu, Okresní hospodářské komory v Hodoníně a Břeclavi a ČMZRB.

Podrobnější informace poskytne informační linka pro podnikatele 1212 či regionální kanceláře agentury CzechInvest (www.czechinvest.org). Příjem žádostí do programu začal v pondělí 28. června, poslední den podání bude 30. září 2021.