Důvodem zvýšení cen je zejména nárůst cen vstupů v uplynulém období.

„Největší zájem je mezi zákazníky o stříbrné smrčky, ale i o borovičky. Lidé chtějí menší stromky do metru a půl, ale najdou se i tací, kteří chtějí mít doma o Vánocích třeba strom třímetrový. Zatím lidé kupují stromky jen výjimečně, denně prodám zatím tak dva až tři kusy. Myslím, že to vypukne až o víkendu a v dalších dnech,“ říká prodejce vánočních stromečků před obchodním domem Tesco Klatovy Josef Balog.

Lidé si podle prodejců mohou koupit stromek klidně už teď na začátku prosince a určitě jim do Vánoc vydrží.

„Existují dvě rady. Jedna je nechat stromeček do Štědrého dne venku na čerstvém vzduchu, a to třeba na balkon nebo ve stodole. Druhá rada je, že k tomu, aby stromeček vydržel, pomůže také jeho umístění do vědra s vodou,“ dodal Balog.

Za smrk ztepilý do 120 cm zaplatíte například u obchodních domů Tesco a Kaufland v Klatovech 190 korun, za smrk pichlavý do 120 cm, borovici lesní do 120 cm a borovici černou do 120 cm zaplatíte stejnou taxu 250 korun, za jedli kavkazskou dáte 390 korun a podobně.

U obchodního domu OBI v Klatovech dáte za jedli nordmanskou 100 - 130 cm 299 korun a za smrk řezaný o velikosti 120 až 150 cm tam zaplatíte 190 korun.

V cenách stromků bývají značné regionální rozdíly. Například lidé na vesnicích nezaplatí za stromek zdaleka tolik, kolik obyvatelé větších měst.

Dlouhodobě nejoblíbenější jsou v Česku domácí druhy - smrk a borovice. Roste také popularita jedlí, které se z 90 procent dovážejí zejména z Německa a Dánska.

Lidé nakupují také živé stromky v květináčích s tím, že po Vánocích vysadí svůj stromek venku na zahradě. V Klatovech za 80 cm vysoký stromek zaplatíme kolem dvou stovek.

Lidé podle obchodníků přestávají nakupovat umělé vánoční stromečky a vracejí se k přírodě. Umělý stromeček kupuje rok od roku méně zákazníků, než tomu bylo v minulých letech. „Ještě v loňském roce jsme umělý stromeček v nabídce měli, ale letos už ho u nás neseženete. Umělé stromečky už nejsou v kurzu. Ani se mi nestalo, že by se v našem obchodě někdo v poslední době na takový stromeček zeptal,“ říká majitelka papírnictví v Klatovech Dagmar Šolová.

„Umělé stromečky byly hitem před deseti patnácti lety. V našem papírnictví je nevedeme už zhruba šest let a nestalo se, že by je po nás někdo chtěl. Tyto výrobky dnes zákazníci seženou především ve velkých nákupních centrech,“ potvrzuje další z majitelů papírenského obchodu v Klatovech Pavel Semerád. V TESCO Klatovy dáte aktuálně za 180 cm vysoký umělý vánoční stromeček 299 korun. Existují však i stromky za 500 či tisíc korun.
„Živý stromeček u nás musí být, alespoň kvůli dětem. A ještě jednu dobrou vlastnost má, provoní byt,“ řekla Deníku Michala Kvíderová z Klatov.