Alespoň to říká srovnávací studie s názvem Města pro byznys, která zmapovala podnikatelský potenciál více než 200 českých a moravských měst. Klatovy zabodovaly výjimečnými úředníky.

„Moje osobní krédo je, že nemusíme vyhovět, ale musíme to udělat vstřícně a slušně. Vnímám to nejen jako ocenění radnice, ale především jako ocenění místních zaměstnavatelů. A velice pozitivně vnímám, že nejde o žádné masové podniky s pěti tisíci zaměstnanci a že mají ke Klatovům vztah,“ říká klatovský starosta Rudolf Salvetr.

Dvě stě pět českých a moravských měst mohlo získat body třeba podle toho, jak třídí odpad, jak se policie vypořádává s kriminalitou či jak se podnikatel cítí na úřadech. „Města jsme hodnotili podle padesáti kritérií. Nebylo to tak, že bychom nějaká upřednostňovali. Všechna měla stejnou váhu,“ říká mluvčí projektu Michal Kaderka.

Projekt Město pro byznys už proběhl podruhé, v minulém roce zvítězilo město Humpolec, které si letos odneslo pomyslné stříbro. Poprvé se ale udělovaly ceny pro jednotlivé kraje. Nejlépe si vedl Liberecký kraj, mezi krajskými metropolemi triumfoval Zlín.