Zatímco jiné okresy a kraje hlásí nedostatek medu a prudký nárůst jeho ceny, Klatovsko se drží.

„Velký nedostatek medu je hlášen třeba na Moravě, kde se včelaři potýkali v loňském roce s povodněmi, dešti i chladným počasím,“ hodnotí situaci včelař Jiří Šmídl z Rudoltic u Černíkova. Za nepříliš dobrou včelařskou sezonu může podle včelařů právě rychlý průběh jara, nedostatek květů k opylování a následné přívalové deště. „Měli jsme ale velké štěstí, že nás loni a předloni toto, pro včelaře nepříjemné počasí, jen o vlásek minulo a tím se zachránila naše úroda medu,“ pokračuje Šmídl. Včelaři na Plzeňsku, Klatovsku, Domažlicku, ale i v jižních Čechách a na Chebsku si však nestěžují.

„Troufám si za Klatovsko říci, že jsme na tom poměrně dobře. Výnosy medu byly 50 kg na jedno včelstvo, někde dokonce i více, což je uspokojivé,“ tvrdí místopředseda Okresního výboru Českého svazu včelařů v Klatovech Josef Kadlec. Kritickou situaci ale naopak hlásí například Ústí nad Labem a Morava, kde jsou téměř bez medu a včelaři ho museli nakupovat v jiných oblastech. To se odrazilo i v jeho ceně.

Nejprodávanějším medem je v současné době světlý květový med. Produkce světlého květového medu, který včelaři připravují z nektaru rostlin a ovocných stromů, byla totiž průměrná, zatímco o tmavý lesní med je nouze. Na sběr lesní medovice měly včely totiž právě kvůli počasí velmi málo času
„Cena medu zůstává u nás stejná jako v loňském roce. Pohybuje se kolem sto až sto dvaceti korun. Výkupní cena medu se již delší dobu drží na hranici výrobních nákladů,“ pokračuje Kadlec.

Ceny stoupají postupně už delší dobu, prognóza do budoucna je dokonce taková, že kilogram medu by mohl stát až sto šedesát korun. Na tomto stavu se odráží i nedostatek včelstev.

„Po velice tragických letech 2007/2008, kdy se mnohá včelstva v regionu zmítala v nemocech a hynula, se naštěstí jejich stavy opět zvyšují. U nás v Chudenicích máme například aktuálně 315 včelstev u 31 organizovaných včelařů . Před rokem 2007 jsme jich ale měli mnohem více,“ doplnil ještě zkušený včelař z Chudenic.

Stavy včelstev však podle odborníků už nikdy nemohou dosáhnout svého původního stavu. Mnozí, především staří včelaři, od chovu včel ustoupili, mladší některá včelstva obnovili a noví zájemci o včelaření se do včelařských organizací příliš nehrnou. To vše se musí jednoznačně na dostatku medu, kvalitě i cenách odrazit.