Už je to definitivní, v klatovském masokombinátu, firmě s více než stoletou tradicí, se žádné masné výrobky dělat nebudou. Většina lidí už skončila a jaký bude další osud budov, je otázkou. Hovoří se o skladech či supermarketu, konkrétní informace nejsou k dispozici. V masokombinátu pracuje posledních pár lidí, téměř veškeré zařízení už je vystěhováno.

Ještě před měsícem prokurista Jaroslav Komora, jehož skupina SPIN Plzeň koncem roku 2008 druhý největší masokombinát v kraji převzala těsně před jeho uzavřením, tvrdil, že není vyloučeno, že se v průběhu reorganizace ještě dohodne s majitelem nemovitostí v Klatovech na nižší ceně budov a pozemků. V tom případě by se výroba v Klatovech obnovila. Jenže teď už Komora přiznal, že je to nereálné. „Dnes už není cesty zpět, už to není technicky možné,“ řekl Deníku v úterý Komora.

Možná sklady

Otázkou tak zůstává, jaký bude další osud areálu. Pražská společnost, která budovy vlastní, Deníku přislíbila vyjádření, ale do uzávěrky jsme žádnou odpověď neobdrželi. Bližší informace nemají Komora ani město Klatovy. „Pokud vím, tak majitelé zatím s nikým nejednali. Jen formou jedna paní povídala, jsem slyšel, že by tam možná mohl být skladovací areál. Logistickému zázemí v tomto místě by se dalo rozumět,“ řekl Deníku klatovský místostarosta Jan Vrána, podle něhož není možné vyloučit ani to, že masokombinát nahradí další supermarket, jak se povídá po Klatovech. „Je to průmyslová zóna, ale pokud by dostali potřebná povolení, tak i to je možné,“ vysvětlil Vrána.

Dluží 2,5 milionu

Firma Šumavský masokombinát Klatovy je v reorganizaci a Komora bude podle svých slov dělat vše pro to, aby byli uspokojeni věřitelé. Nemalou pohledávku má u masokombinátu i město Klatovy, resp. jeho společnost Klatovská teplárenská. „Za prosinec nebyla zaplacena faktura ve výši přes milion sto tisíc korun, která byla splatná do 31. ledna. Vzhledem k tomu, že už bylo jasné, že nebude zaplacen ani leden, který měl lhůtu splatnosti do konce února, přijali jsme určitá opatření. Se Šumavským masokombinátem jsme se dohodli, že bude celkovou pohledávku 2 504 912 korun splácet ve výši 113 860 korun měsíčně po dobu 22 měsíců,“ řekl Deníku Vrána.

Situace v Šumavském masokombinátu je řešena podle zákona o insolvenčním řízení a dohoda mezi městem a společností bude zařazena do reorganizačního plánu. Na splátky si tak město ještě musí počkat, zatím veškeré teplo, které stále ještě odebírá, platí masokombinát každý den hotově. „Teď můžeme jen věřit, že pohledávky za obě faktury budou splaceny. Bude záležet na tom, jak bude postaven reorganizační plán,“ dodal Vrána.