Podle některých švadlen byly hitem letošní plesové sezony pracné šaty, které se určitě objeví i v následující sezoně. „Letošním hitem byly šaty s nadýchanými, tzv. balónovými sukněmi se zamuchlanými sklady, na které je potřeba hodně materiálu a jsou náročnější na práci. Už teď ke mně chodí budoucí maturantky a skoro tři čtvrtiny dívek si vybraly právě, jak já tomu říkám, namuchlávané šaty. Proto mají třídy maturující příští rok nejvyšší čas objednávat si látku a zamluvit si švadlenu, protože od letních prázdnin začíná největší shon, aby šaty byly do podzimu hotové,“ sdělila klatovská krejčová Blažena Votápková.

V současné době však švadleny mají plné ruce práce hlavně s jarním oblečením, které si u nich především ženy nechávají šít. „Teď na jaře si lidé nejčastěji nechávají šít pláště, kostýmy, sukně nebo kalhoty. Většinou přijdou s nějakou představou nebo s obrázkem, na kterém se jim věc líbí a podle toho si jí chtějí nechat ušít. Nebo si sami chtějí vybrat barvu nebo materiál, protože se jim na zhotoveném modelu v obchodě nelíbí. Také mě navštěvují lidé, kteří se nevejdou do konfekční velikosti a oblečení se jim šije na míru,“ dodala Votápková.

Velkou konkurencí švadlen jsou i obchody, kde lidé hledí především na cenu a ne na kvalitu a provedení oděvů. „V současnosti si hodně ženy a dívky plesové šaty nebo šaty do tanečních už hotové kupují nebo půjčují. Nejčastěji si nechávají děvčata šít maturitní šaty, kdy ale chtějí třeba jednoduché šaty, aby je neměly jenom na jedno použití a mohly je nosit i na jiné společenské akce,“ uvedla další klatovská krejčová Marcela Šálková.

Letní šaty už dámy tolik u švadlen nevyhledávají. „Nyní si lidé, především ženy nechávají šít hlavně jarní kostýmy, sukně, kalhoty nebo pouzdrové šaty. Jsou to třeba ženy, které se nevejdou do konfekční velikosti nebo pracují v bankách a na úřadech a chtějí se od ostatních dam odlišit,“ dodala švadlena.
Služeb krejčových lidé využívají i při menších opravách oděvů. Přešívají i koupené oblečení, aby člověku sedělo na míru. „K švadleně si pravidelně chodím spravovat oblečení, které se mi třeba rozpáře, protože sama šít neumím. Nechala jsem si přešít kalhoty, které se mně vytáhly po vyprání v pračce. Třeba ušití maturitních šatů a večerních plesových šatů jsem nechala na dobré švadleně, protože jsem chtěla střih, který by nikdo jiný neměl a v obchodě nesplňoval výběr moje požadavky. Cena šatů se sice vyšplhá trochu výše, ale je to precizně zpracované a originální,“ řekla Kateřina Zemanová z Klatov.

„Když jsem chodila do mažoretek, nechávaly jsme si všechny holky společně šít kostýmy u švadleny. Jejich služeb ale využívám každou chvíli. Zkrácení trička nebo kalhot mě stojí 30 korun a když se mi rozbil zip v bundě, jeho výměna stála 50 korun,“ sdělila Iva Bednaříková z Klatov.