Letošní uplynulá sezona letních kin na Klatovsku byla podle jejich provozovatelů průměrná. V červenci dobře rozjetou sezonu totiž pokazil deštivý srpen, který návštěvníky od pobytu v kině pod širým nebem odradil.

„Na Santosu v Sušici promítáme české filmy od roku 2007. Letos si nemůžeme v žádném případě stěžovat, protože průměrně nám na jedno představení přišlo tak kolem stovky diváků. Musím ale dodat, že vstupné bylo dobrovolné a nehrálo se každý den,“ informovala ředitelka Městského kulturního střediska v Sušici Ludmila Szvitková.

„V Sušici hrajeme starší i novější české filmy. Největší návštěvnost jsme zaznamenali na filmu Bathory. Vstupné, které vybereme, ale nestačí na úhradu provozních nákladů, proto o zbytek nákladů se dělilo MKS s provozovatelem ostrova Santos,“ dodala ředitelka.

„Pokud to půjde a nezačne plánovaná přestavba ostrova, budeme v letním promítání pokračovat i v příštích letech. Chodí diváci nejen ze Sušice, ale i turisté, kteří zde tráví dovolenou,“ doplnila informace Szvitková.

Letošní sezona byla průměrná i podle vedoucího letního kina v Klatovech Karla Kotěšovce.

„Vždy v srpnu chodilo do letního kina více lidí než v červenci. Letos to bylo naopak. Sezona ale mohla dopadnout mnohem lépe. Letos celý srpen propršel, a tak se hrálo za celou sezonu 47 filmů, 14 představení bylo zrušeno. Za letošní sezonu přišlo do našeho kina přes tři tisíce návštěvníků. Průměrně na jedno představení to bylo zhruba 65 osob, což je slušné,“ pokračuje Kotěšovec.

Největším trhákem v klatovském letním kině byl film Kajínek, který vyprodal kino. Peníze vydělané ze vstupného stačí podle vedoucího na úhradu provozních nákladů.

„Určitě nejsme prodělečným kinem,“ doplnil informace Kotěšovec.

Kdyby bylo lepší počasí, přišlo by zajisté více lidí i do lesního letního kina v Makově, které od letošního roku provozuje obec Předslav.

„Za uplynulou sezonu přišlo do našeho kina zhruba 700 návštěvníků. Nemohu říci, že se nám kino nevyplatilo. Celý areál lesního amfiteátru slouží jako centrum kulturního a společenského života, a tak vedle kina tu bylo i několik tanečních zábav, dětský den, dvě divadla, takže určitě náš záměr byl naplněn a celková návštěvnost areálu dosahující přes 2500 návštěvníků je pro nás uspokojivá. Náš záměr se neminul účinkem a lidé se pomalu, ale jistě do lesního areálu znovu vracejí,“ informoval starosta Předslavi Petr Šindelář.

„Určitě bych v rozjetém projektu chtěl pokračovat. Ale uvidíme až po komunálních volbách, co bude dál,“ dodal starosta.