Až o třetinu větší zájem o pobyty na Šumavě než v předchozích letech hlásí ubytovací zařízení na Železnorudsku. „Podle zástupců hotelů a penzionů v Železné Rudě a na Špičáku se počet potvrzených objednávek na pobyty v zimní sezoně 2009/10 zvýšil o deset až třicet procent,“ uvedl Karel Samec z agentury, která město mediálně zastupuje.

„U nás se na tom podílí především individuální objednávky od české klientely. Kromě tradičně silných termínů, jako je povánoční období a Silvestr, bez problémů zaplníme kapacitu našich hotelů i v období mezi 10. lednem až 15. březnem 2010,“ řekl Martin Mautner, ředitel hotelů Horizont a Špičák, které patří svou kapacitou téměř 350 lůžek k největším v oblasti.

Téměř vyprodanou kapacitu hlásí už v říjnu i ubytovací zařízení v největším šumavském lyžařském areálu Špičák. „Téměř všech 90 míst v horských chatách Hanička, Blaženka a Tělocvična máme v době od 16. prosince 2009 do 20. března 2010 zarezervováno, loni jsme přitom měli téměř čtvrtinu kapacit volných. Takový zájem jako letos nepamatuji několik let,“ pochvaluje si jednatel areálu Vladimír Kasík.

Značnou roli v obsazenosti hotelů hraje také dostupnost sjezdových tratí. „Hotel Belvedér, který leží u sjezdovky, máme už zcela obsazený na leden, na únor zatím zhruba z devadesáti procent. Na Grádlu, který je odlehlejší, je to zhruba polovina kapacity, což je ovšem každý rok stejné, lidé prostě chtějí mít blízko na sjezdovku,“ řekl Deníku majitel těchto hotelů František Strnad.

„Jedním z důvodů nárůstu zájmu o zimní pobyt na Železnorudsku je podle mínění hoteliérů ekonomická recese, kdy lidé volí levnější destinace. Zájem o Železnorudsko se projevil již na jaře a v létě, kdy vzrostl počet turistů v porovnání s předchozími lety, svou roli ale hraje i zlepšující se infrastruktura,“ doplnil Samec.