V půjčovnách svatebních šatů sice potvrzují, že stále platí známá pověra o nešťastných květnových svatbách, ale neznamená to, že by se v květnu nebo v předchozích měsících nudili. Právě naopak – šaty na léto si mnohé nevěsty zamlouvají už v lednu nebo únoru, i když podle některých půjčoven je to zbytečně brzy.

„Jen výjimečně chodí nevěsty na poslední chvíli, nejvíce jich přijde tak od března do května,“ odhaduje Alena Krausová ze svatební agentury Bílá růže v Klatovech. „Obvykle si ženy rezervují šaty tak 2 až 3 měsíce dopředu, některé dokonce dříve, ale to je myslím zbytečné, i když chápu, že mnohé jsou nedočkavé,“ dodává Dana Miklovičová, majitelka klatovské půjčovny Orchidea. Sama považuje za ideální rezervaci dva měsíce předem, nevěsta si může v klidu vše doladit.

Podobně to vidí i Helena Kindelmannová, spolumajitelka půjčovny Niki v Sušici: „Podle mě je pro klid nevěsty vhodné zamluvit šaty už třeba 3 měsíce před svatbou – teď se například hodně ladí svatby do jedné barvy a v tom případě se pak podle zvolených šatů v klidu zařídí ve zbývající době vše potřebné, domluví se výzdoba, květiny,“ vysvětluje Kindelmannová.

Všechny oslovené se ale shodují, že šatů a půjčoven je dost, takže i pár dní před svatbou si žena vybere, ačkoliv výběr může být o něco menší. Zajímavý úhel pohledu nabízí Krausová: „Jsou i ženy, které přijdou právě v květnu, protože si řeknou, že teď žádné svatby nejsou a v salonu máme všechny modely.“

Závoje se stále líbí

A co právě letí? Nevěsty tradičně oblékají hlavně bílou, mnohdy ovšem s barevným dozdobením. Méně často projeví zájem o smetanovou a jen zřídka o šaty jiných barev. „Převažuje bílá, pak smetanová, modrá, bordová, růžová, zelená,“ sestavuje pomyslný žebříček Krausová. „Barevné šaty jsou spíše taková prestižní záležitost půjčovny, máme je, ale tvoří podle mého odhadu tak 3% půjčených kusů,“ doplňuje ji Miklovičová.

Zájem je zejména o šaty vcelku, trendem jsou modely spíše jednodušší, i když podle Kindelmannové nebo Miklovičové se v poslední době vrací do módy větší zdobenost. „Hodně se půjčují i závoje, častá je teď třeba korunka s hladkým závojem bez ozdob,“ dodává Miklovičová. Módní podle ní naopak nyní nejsou rukavičky, také kabelky si vypůjčí jen málo nevěst.

Nejlevnější modely se příliš nepůjčují

Krása jako z pohádky samozřejmě není zadarmo, na půjčení šatů je třeba si připravit několik tisíc korun, ačkoliv třeba v půjčovně Niki vám zapůjčí nejlevnější model už za dva tisíce. Nejčastěji však nevěsty platí mezi 3000 - 6000 korun. „U nás se půjčují spíše šaty v rozmezí 5000 až 7000 korun, o ty nejjednodušší a nejlevnější moc zájem není,“ podotýká Miklovičová, jejíž půjčovna nabízí i luxusní modely celosvětové značky La Sposa.

Naproti tomu mnohdy se slevou si můžete v půjčovnách zajistit prstýnky, oznámení, fotografie, výzdobu a další náležitosti, samozřejmostí je také půjčování dámských bot, mužského a dětského svatebního oblečení nebo šperků. „Oblek na svatbu je pro ženicha výrazně levnější záležitost než pro nevěstu, jeho půjčení vyjde v naší půjčovně asi na 900 korun,“ doplňuje Kindelmannová.