Přestal padat sníh, začalo svítit slunce a lidé už jezdí do pneuservisů na Klatovsku měnit zimní pneumatiky za letní. Výjimkou jsou firemní auta, která mají zákonnou povinnost mít zimní pneumatiky až do konce března. Stejně tak to je i u aut, která jezdí po dálnici, u těch platí stejná podmínka.

„Lidé už začínají jezdit na výměnu, ale spíše ti, kteří nejezdí někam dál, například po dálnicích nebo do míst, kde je ještě nutná zimní výbava. Takže záleží spíše na tom, kdo kam jezdí. Já osobně ještě počkám tak čtrnáct dní, než si přezuji své auto, protože počasí je někdy nevyzpytatelné. Pokud ale vydrží takhle hezky, tak už bude co dělat, lidé začnou jezdit více. Zákazníkům jejich rozhodnutí nevyvracím, když chtějí pneumatiky vyměnit, tak jim vyhovím,“ řekl majitel pneuservisu v Dolanech Václav Wachtl.

„Řidiči pomalu s nájezdy začínají, ale díky občasným ranním mrazům toho ještě není tolik. Pokud vydrží takovéhle hezké počasí, tak si myslím, že už bude lidí na přezutí jezdit o hodně více,“ vysvětlil prodejce v pneuservisu Emka Pneuslužby v Klatovech Jiří Kiklhorn.

Řidiči na Sušicku a Horažďovicku už také začínají navštěvovat pneuservisy. „Jezdit už začínají, ale zatím to ještě nejsou takové návaly. Ty očekáváme spíše během následujících čtrnácti dnů, kdy v podstatě začne jaro, ustálí se pěkné počasí a nebudou už hrozit namrzlé silnice,“ informoval zaměstnanec Pneuservisu Václav Matějovský v Sušici Jan Kožnar.

„Pozvolna už měnit začínají, ale převážně ti, kteří jezdí méně. Protože ti, kteří jezdí hodně, se ještě setkávají s místy, kde je zapotřebí zimní výbava. Největší návaly očekáváme ke konci března a začátkem dubna,“ sdělil majitel PneuConex Velíšek v Horažďovicích Jan Velíšek.

Nejčastěji už mění gumy řidiči, kteří jezdí auty jen do zaměstnání nebo jen občas. „Zrovna včera jsem byl v servisu na přezutí. Hlásí už hezké počasí a já někam do vyšších poloh, kde je ještě sníh nejezdím, takže jsem neměl důvod to odkládat,“ řekl Petr Valenta z Klatov.

Na rozdíl od Valenty jsou i tací, kteří nemění pneumatiky vůbec. „Já abych pravdu řekl, tak jsem letos pneumatiky ani neměnil. Jezdím jen občas, a tak se mi výměna ani nevyplatí. Pokud je sníh, tak prostě nejedu a využiji autobusu nebo vlaku.“ vysvětlil Antonín Smolík z Klatov.