Státní veterinární správa totiž kvůli nesrovnalostem v označení nařídila stáhnout z prodeje dvě stě tisíc vajec, jež firma dovezla z jedné ze svých německých farem. Nebylo prý možné prokázat, zda třídírna, jíž vejce prošla, není mezi společnostmi, v jejichž výrobcích se našly nebezpečné dioxiny. „Je to pouze administrativní problém způsobený tím, že Německo používá dvojí označení vajec. My jsme použili obchodní, veterinární správa našla na internetu hygienicko–právní. Bohužel si nás teď lidé spojují s dioxiny. Celá kauza nás velmi poškodila,“ brání se jednatel České drůbeže Petr Červený.

Kontrola přitom ve výrobcích přítomnost nebezpečné látky nenašla. To potvrzuje i Richard Bílý, šéf krajské veterinární správy, která má teď případ na starosti.

„Problém byl v tom, že označení neodpovídalo zveřejněným seznamům, Zásadní je seznam, který zveřejňuje Evropská komise,“ doplňuje Bílý. Teď je na německé straně, aby zjistila, zda vejce od České drůbeže prošla třídírnou ze schváleného seznamu. České obchodní řetězce kvůli těmto nesrovnalostem přestaly od firmy brát nejen vejce z jejích německých farem, ale i ta z Čech.

„Zatímco předtím šlo devadesát procent naší produkce do České republiky, teď sem dodáváme jen zhruba deset procent. Zbytek musíme pod cenou dovážet na Slovensko a do Maďarska,“ stěžuje si jednatel společnosti Petr Červený. Ztráta by se podle něho mohla vyšplhat až na dvacet milionů korun. „Přijde mi absurdní, že kvalitní česká vejce míří do zahraničí a k nám se dováží produkty z Polska nebo ze Španělska,“ podotkl.

Od vypuknutí aféry na konci prosince provádí krajská veterinární správa mimořádné kontroly. „Jejich úkolem je zjistit všechny okolnosti distribuce potravin, jejich označení. Odebírají se vzorky. Výsledky jsou denně zveřejňovány na stránkách Státní veterinární správy,“ vysvětluje Bílý.

Všechny vzorky německých produktů, které byly dosud vyšetřeny, podle něho vyhověly platným limitům.

„Zvýšené kontroly budou pokračovat minimálně do konce ledna. Průběžně se nabírají další vzorky, zkoumají se také distribuční cesty krmiv,“ dodává Bílý. Farma České drůbeže ve Velkém Malahově je největší v západních Čechách a produkuje až 65 milionů vajec ročně. Hlavním zákazníkem byly Penny Markety a přes společnost Zlatá vejce také Lidl a Kaufland. Všechny tyto řetězce odběr přerušily.