„Regionální vítězové osmého ročníku soutěží Vodafone Firma roku 2013 a GE Money Bank Živnostník roku 2013 budou reprezentovat Plzeňský kraj v celostátním finále, které bude 4. prosince v Praze," řekla Martina Lešová z Vodafonu.

Inova uspěla v konkurenci 195 firem. Podniká v zakázkové strojírenské výrobě. Druhý skončil Poklopsystem z Hradce u Stodu, výrobce poklopů, o nichž tvrdí, že je řidič při přejetí nepocítí; navíc jsou prý „neukradnutelné". „Fandím firmě, která v takovém počtu zaměstnanců má ambici ovlivnit kvalitu a stav našich vozovek," řekl Jan Kořínek z portálu Seznam.cz. Třetí se umístila sušická Lamela Electric, výrobce kabelů a vodičů.

Čtvrtá generace truhlářů

Truhlářství v rodině Kůsových pokračuje už čtvrtou generaci. Miroslav Kůs renovuje historický nábytek. Jako jeden z mála začal podnikat ještě před listopadem 1989. Řemeslo by rád předal svému synovi. „Neřídím se žádnými ekonomickými poučkami a teoriemi, ale obyčejným selským rozumem. Expandovat do větších rozměrů jsem nikdy nechtěl kvůli tomu, abych mohl poskytovat služby ve stejné kvalitě. Nevýhodou je, že musíte být k dispozici 365 dní v roce, ale to je už o zvyku. Pokud se živnostník nezadluží, přežije všechny krize a nástrahy," řekl regionální vítěz.

Druhý skončil Daniel Ramik z Hostouně na Domažlicku, který se vypracoval až na vrchol sedlářského řemesla s výrobou kočárových postrojů. „Začal pomalu, ale má dispozice to dotáhnout výš," uvedl Vlastimil Moulis z ČEZu. Třetí byl klempíř Lubomír Pokorný ze Spáleného Poříčí, specializující se na fóliové izolace střech, teras a balkonů.

O živnostenský titul bojovalo 259 podnikatelů, o pětinu více než loni. Porota u prvních tří shodně ocenila řemeslnou práci. „Těch si velmi cením. Jsem rád, že živnostníci, kteří se umístili na prvních příčkách, pracují rukama. Často pokračují v rodinné tradici a řemeslo udržují živé," uvedl Libor Šmíd z GE Money Bank.

Kategorii Odpovědná firma roku 2013 Plzeňského kraje vyhrála plzeňská společnost Ferrum. „Používá politiku otevřených dveří, zaměstnanci mají přímý přístup k vedení. Podporuje sportovní i sociální aktivity, například postižené děti v Merklíně a malé fotbalisty v Rokycanech. V investicích upřednostňuje moderní a ekologické řešení. Třeba při stavbě v Domažlicích využívají tepelné čerpadlo, renovují a zateplují starší objekty, rekonstruovali ne-udržované průmyslové plochy a vytvořili i zelené plochy," uvedla Lešová.