„Současná průměrná výkupní cena mléka je osm korun. Oproti roku 2009 navýšila o 1,80 koruny na jednom litru. Přesto současná osmikorunová cena stále neodpovídá nákladům, které se pohybují kolem 8,50 koruny za jeden litr mléka,“ říká ředitelka Okresní agrární komory v Klatovech Jiřina Jandová.

V roce 2009 se výkupní cena mléka pohybovala kolem 6,20 Kč, v roce 2010 byla 7,50 koruny za jeden litr mléka.

„To, že konečně cena mléka zemědělcům takto vzrostla, je ovlivněno poklesem počtu dojných krav v ČR, ale i tím, že máme velký nedostatek mléčné suroviny, který postihuje zpracovatelský průmysl,“ pokračuje Jandová.

„Cena mléka se konečně zvýšila. Už to byla opravdu kritická situace, která nás hnala do záhuby. Vše, co jsme udělali, bylo prodělečné,“ připomíná předseda Rolnického družstva Úhlava v Dolanech Josef Balín.

„Cena mléka stoupla a my všichni pevně doufáme, že na osmi korunách vydrží co nejdéle a že už brzy dosáhneme tak potřebné rentability právě v oblasti výroby mléka,“ přeje si Balín.

Zemědělcům se totiž v letošním roce zvyšují náklady na krmivo téměř o třicet procent a zvyšují se i další režijní náklady.

Mnohem horší je situace v chovu prasat, kde dlouhodobá krize přetrvává. Stavy prasat se mírně zvýšily, i když se nyní cena vepřového masa pohybuje kolem 27,50 koruny za jeden kilogram. Nákladová cena je ale 30 korun.

Zemědělci na Klatovsku ale velké naděje na zlepšení a udržení cen nemají. Prognózy cenové politiky mléka i vepřového nejsou příliš dobré. „Nevíme, co bude dál a co nás čeká,“ posteskl si Balín.