Jedna z nejatraktivnějších průmyslových zón v republice – plzeňská Borská pole, se zatím z ekonomické krize nevymanila. Po problémech, které měly v loňském roce výrobní firmy, se tu v potížích ocitli také developeři. Některé společnosti se totiž i zde zbavují lukrativních pozemků.

Jedním z takových případů je dosud nezastavěné prostranství naproti obchodnímu domu OBI. Právě v těchto dnech poznalo nového majitele. Ten pozemek o rozloze více než 23 tisíc metrů čtverečních získal za 32,9 milionu korun.

„Na pozemku s územním rozhodnutím a stavebním povolením měla původně stát komerční budova s převahou administrativních prostor. Developerský projekt však nebyl dokončen a pro investora byla v tomto okamžiku schůdnější ztráta několika desítek milionů korun oproti nákladům 200 až 300 milionů v případě pokračování výstavby a pozdějšího neúspěchu,“ uvedl Libor Nevšímal z dražební společnosti Naxos.

Podle náměstka plzeňského primátora Vladimíra Duchka město pozemek původně prodalo před deseti lety společnosti AIG Lincoln Development 3. „Zavázala se, že zde postaví výrobní závod a obchodně–technologické centrum. Splnila však pouze první část plánu. V historii projektu zóny Borská pole je to první případ, kdy firma nedodržela veškeré své závazky,“ uvedl Duchek. Jenže i další projekty investorů se nyní dostávají do skluzu. „Týká se to například tzv. Zeleného trojúhelníku,“ dodává náměstek.

Podmínky pro případnou zástavbu prodaného pozemku zůstávají i pro nového majitele stejné. „To znamená, že by zde měl vzniknout objekt podobného zaměření. Na Borských polích jsou už jinak v podstatě všechny pozemky zastavěné nebo pod smlouvou. Město už tady nemá vlastně co nabízet,“ sdělila ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje Irena Vostracká.

Pozemek změnil majitele v nedobrovolné dražbě. Tímto způsobem se většinou řeší situace, kdy developerský projekt krachuje a jeho investor nesplácí pohledávky.

„Podle informací, které máme k dispozici, vzrostl počet takových dražeb v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba dvojnásobně. Jejich předmětem jsou v současné době většinou rezidenční nemovitosti, tedy domky a byty,“ konstatuje Nevšímal. Vhodný způsob to prý ale je i pro velké projekty za desítky milionů korun.

Přesto se už projevuje náznak oživení ekonomiky. Ještě před nedávnem by totiž bylo prodání podobného pozemku téměř nemožné. Teď se nový zájemce našel. „Ale k zájmu přispěl především fakt, že Borská pole jsou považována za atraktivní lokalitu. Kdyby se areál nacházel na jiném místě, asi by to byl větší problém,“ říká Nevšímal.