V oblasti internetového připojení podniká Miroslav Matějka od února 2005. Firmu zakládal spolu se dvěma techniky, dnes zaměstnává desítku lidí. S vedoucím klatovské společnosti Airweb jsme si povídali o začátcích v podnikání, o změnách, které v letošním roce živnostníci zaznamenali a jak vidí podnikání v minulosti a nyní.

Začínal jste stejně jako spousta podnikatelů ´na zelené louce´ nebo už jste měl nějaké zázemí?
Úplně od nuly jsme nezačínali, to bychom asi dnes neměli takovou pozici. Začátek Airwebu vznikl na zbytku sítě, kterou jsme před lety koupili od jedné firmy. Tahle síť už ale dnes neexistuje, protože postupem času jsme naše technologie modernizovali.

Zřejmě jste ani neměli sídlo, které máte dnes.
Přesně tak. Fungovali jsme v malých prostorách a začínali jsme tři. Dnes máme velkou provozovnu, i když nám už nyní pomalu přestává stačit její kapacita. Postupem času přibyli i další pracovníci. Ti tráví většinu pracovní doby v terénu.

Asi jako každý podnikatel jste na začátku narazil na nějakou překážku.
Rozhodně to bylo papírování. To nám zabralo zhruba čtyři měsíce, než jsme mohli firmu vůbec zprovoznit. V tomhle ohledu jsme oproti zahraničí pořád pozadu. Co jinde trvá pár dní, to tady trvá týdny a navíc musí podnikatelé dokládat na okolkovaných papírech i to, co si mohou úředníci snadno ověřit.

Jak vidíte změny, které přinesl živnostníkům nový rok?
Rozhodně to není obrat k lepšímu. Spoustu živnostníků teď postihla jednotná daň, což se nás naštěstí netýká, protože už v předchozích letech jsme fungovali s devatenáctiprocentní DPH. To bohužel není jediná změna. Mám dojem, že podpora podnikání ze strany zákonodárců vůbec nefunguje a bude trvat ještě hodně dlouho, než se to změní. V tomto ohledu mám dojem, že v našich začátcích byla situace lepší než nyní po novém roce.

Kam až nyní sahá vaše internetová síť?
Prakticky pokrýváme celé Klatovsko, nyní se soustředíme na Domažlicko a pomalu začínáme pronikat i směrem k Plzni. Ve všech těchto oblastech fungují na naší síti domácnosti i firmy. Vedle toho jsme se před rokem pustili také do klasické telekomunikace. Prostřednictvím internetu mohou lidé normálně telefonovat.

Bojujete stejně jako jiní podnikatelé s konkurencí? Přece jen v této oblasti není tolik společností jako třeba v gastronomii.
To je sice pravda, ale i tak se s konkurencí potýkáme. Hlavně s fámou, že jsme několikrát přejmenovaná společnost, která v minulosti neúspěšně podnikala. To ale není pravda. Kdo je rozumný a nedá na takové drby, najde si všechno v obchodním rejstříku.