Solné jeskyně jsou navštěvované celoročně, největší návštěvnost však zažívají na podzim a na začátku zimy. „Klienti si uvědomují, že imunitní systém organismu je nutno posílit již nyní před obdobím prvních chřipek a epidemií,“ vysvětluje majitelka solné jeskyně v Klatovech Hana Meindlová.
Solné jeskyně jsou podle odborníků prospěšné pro zdraví. „U pacientů s astmatem a záněty horních a dolních dýchacích cest jsem si ověřil, že po 5 – 10 sezeních v solné jeskyni se jejich stav zlepšil, jako po přímořské léčbě. Příznivý efekt trvá asi 3 měsíce. Jako odborník na plicní choroby se k účinkům solné jeskyně na jiné druhy nemocí nemohu vyjadřovat. Za sebe jen dodám, že jsem si na sobě ověřil příjemný relaxační účinek,“ uvádí Jiří Homolka, přednosta 1. plicní kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Solná jeskyně umožňuje využívat léčivých účinků soli, které jsou známy celá staletí. V polovině 19. století se začalo s léčbou v solném dole Wieliczka v Polsku. Pro dobré výsledky se tato léčebná metoda postupně začala využívat nejen v Polsku, solné jeskyně začaly vznikat po celém světě. V jeskyni lze nalézt stejné mikroklima jako u moře po intenzivní bouřce. Vzduch je zde nasycený jódem, hořčíkem, draslíkem, sodíkem a dalšími prospěšnými prvky.
První účinky léčení chorob se projeví po 3 – 5ti pobytech v inhalační solné jeskyni.
„Zkušenosti návštěvníků klatovské solno-jodové jeskyně potvrzují její příznivé účinky při astmatu, chorobách plic a průdušek, potížích srdečně-cévních, dermatologických a při snížené funkci štítné žlázy. Pobyt v jeskyni rovněž příznivě působí při doléčování zánětů nosních dutin, zánětů krku a hrtanu, a to i dlouhodobých,“ říká Meindlová. V solné jeskyni podle ní v průběhu 45minutového pobytu vdechnete množství minerálů a stopových prvků odpovídající třídennímu poinbytu u moře.

Návštěvníci odloží do uzamykatelných skříněk svrchní kabát a boty. Poté se uvelebí do pohodlných lehátek a odpočívají za příjemné relaxační hudby. Zvláštní hodiny jsou určeny dospělým s dětmi, které zde najdou lopatky, kyblíčky a auta.