„Budeme vařit jedenáctku, dvanáctku a třináctku, světlou i tmavou,“ uvedl majitel hotelů Belveder a Grádl v Železné Rudě František Strnad. Jak se bude pivo jmenovat, je zatím předmětem diskuzí, do kterých se zapojují i sami návštěvníci hotelů.
„Už máme stavební povolení a včera se tady byl podívat sládek. Navíc varna bude veřejnosti částečně přístupná, takže si lidé budou moci prohlédnout výrobní proces,“ doplnil hoteliér. První várka bude vyrobena koncem května, slavnostní otevření pivovaru se bude konat začátkem července.
Malé rodinné pivovary se v posledních letech rodí doslova jako houby po dešti, velké společnosti z nich zatím velké obavy nemají, i když je částečně vytlačují z majoritních postů na trhu.

Plzeňský Prazdroj se konkurence nebojí

„Malé pivovary vnímáme jako přirozenou součást trhu a tradici české výroby piva. Samozřejmě malé společnosti představují vzájemně silnou konkurenci, velké české pivovary by ale výrazně ohrozit neměly,“ uvedl mluvčí společnosti Plzeňský Prazdroj, a. s., Vladimír Jurina. Ortodoxní pivaři prý chtějí zůstat věrni své oblíbené značce, ochutnávce v pohraničí se ale nebrání. „Když se pivo v Železné Rudě přestalo vyrábět, byl jsem ještě malý kluk. Takže uvidím, s čím horalé přijdou,“ podotkl Stanislav Janda z Klatov.
„Já sice piju plzeňské, ale z nostalgie určitě železnorudskému pivu neodolám. Můj táta si ho dával vždycky po obědě,“ dodal Jindřich Novák ze Železné Rudy.

K pivovaru i muzeum

Původní pivovar v Železné Rudě začal vařit pivo v roce 1787, to je o 55 let dříve než plzeňský pivovar. Železnorudský hotel Grádl navíc zprovoznil už před dvěma lety pivovarské muzeum, otevřené každé odpoledne kromě víkendu. V muzeu jsou k vidění staré lahve, sudy, viněty, ale i strašidelná knajpa se skřítky.