A třiadvacetiletý borec ze západu Čech zajel v zemi tisíců jezer životní výsledek. Skončil na pátém místě a v průběžném hodnocení šampionátu drží titul nejlepšího českého závodníka. „Je to naprostá paráda,“ říkal nadšeně po návratu.

Přitom do hlavního závodu šel až z dvaadvacáté příčky. „Kvalifikace se mi úplně nepovedla. V první jízdě jsem upadl, takže jsem jízdu číslo dvě jel trošku na jistotu. Nakonec z toho bylo 22. místo,“ uvedl Václav Kosnar, který si z toho ale těžkou hlavu nedělal. „Říkal jsem si, že kvalifikace není až tolik důležitá a v hlavním závodě se může stát cokoliv,“ pokračoval.

A měl pravdu. Na trati plné zatáček skončil až před branami finále. „Chvíli jsem se v semifinále držel na druhé postupové pozici, ale pak mi to podjelo a já skončil v síti. S sebou jsem vzal i Lucu Dallaga (vedoucího muže průběžného pořadí – pozn. autora), ale ten se z toho dostal a postoupil. Já tady ztratil tři vteřiny a to je v tomhle sportu opravdu strašně moc,“ vykládal.

Po vyřazení v semifinále Kosnara ale čekala naděje v podobě malého finále o konečné 5. až 8. místo. „Startoval jsem z posledního boxu, takže jsem měl trošku nevýhodu. Ale dobře jsem promyslel strategii, což mi nakonec přineslo vítězství. Jen škoda, že se to takhle nepovedlo už v semifinále,“ přemýšlel s odstupem klatovský mladík, který i přes své nejlepší umístění mezi dospělými v kariéře ví, že je stále na čem pracovat.

„Páté místo není třeba ještě tolik oslavovat. Je to progres, na kterém pořád pracuji a snad se brzy přiblížím i stupním vítězů,“ dodává k Finsku usměvavý chlapík.

A kdo ví, třeba se klatovskému sportovci zadaří ještě o něco lépe již tento víkend v Japonsku v prvním velkém závodě sezony. V Jokohamě se totiž jede o 1000 bodů. „Všichni jsme na tento závod natěšení. Jen mám trošku strach z podmínek, protože hlásí déšť v kombinacis teplým počasím. Věřím ale, že pořadatelé budou připraveni,“ dodává Václav Kosnar.