Bikepark Špičák uspořádal na sjezdovce Spodní Šance druhý ročník závodu ve fourcrossu, který nese název Night4down. Na start nočního závodu se postavilo téměř padesát sportovců, kteří si závod na osvětlené trati náramně užili. V listině závodníků nechyběla ani čtveřice žen.

Soutěž začala samozřejmě kvalifikací, ve které odvážní závodníci po jednom sjížděli trať a podle dosaženého času byli rozděleni do finálového pavouka. V mužské kategorii ovládl kvalifikační jízdu David Zadák, mezi ženami dominovala Petra Kasíková.

Hlavní závod fourcrossu se už jel v rozjížďkách po čtyřech jezdcích. Finále bylo mimořádně napínavé v obou kategoriích a rozhodovaly skutečně jen poslední metry závodu. Prvenství mezi muži nakonec slavil Ondřej Lutovský, který cílovou pásku proťal dříve než vítěz kvalifikace David Zadák, jenž obsadil konečné druhé místo. Bronzovou medaili bral Václav Korabečný. V ženské kategorii ve finálové jízdě zářila Kateřina Smrčková, která porazila Petru Kasíkovou, vítězku kvalifikace, i třetí Jitku Kračmanovou.

Jeden z pořadatelů akce Jan Kasík si závod pochvaluje. Pro Deník se rozpovídal také o tom, jak vznikla myšlenka uspořádání tohoto nočního závodu. „Fourcross byla olympijská disciplína, která byla ale zrušená a v současné době trošku skomírá. Naším cílem bylo tuto jezdeckou disciplínu znovu oživit,“ říká s úsměvem Jan Kasík.

Ilustrační foto.
Pět řidičů před jízdou popíjelo, další byl silně zfetovaný

„Letošní ročník byl opět zajímavý. Tento závod je jedinečný v tom, že se na něm sejdou sportovci z více cyklistických disciplín. Byli tu sjezdaři, specialisté na fourcross i bikeři jezdící cross-country, což je nejčastější disciplína horských kol,“ uvádí Jan Kasík. „Shodou okolností vítěz letošního ročníku Ondřej Lutovský jezdí právě cross-country,“ dodává.

„Tito závodníci se jinde nepotkají, v tom je to zajímavé. Stejně jako dívat se na to, jak si který závodník v soutěži vede,“ pokračuje. A jak vlastně vypadala trať, kterou muselo téměř padesát bikerů pokořit? „My se úplně nesnažíme o nějakou extrémně náročnou trať. U nás je jednoduchá a podle mého názoru jezdecky i divácky velice atraktivní. Finále se jelo po čtyřech jezdcích, kteří začínali ze startovacího zařízení. Na trati je několik překážek, skoků a klopených zatáček,“ prozradil Jan Kasík.

Ze závodu ve fourcrossu.Zdroj: Jan Kasík.

A jak si trať a závod celkově pochvalovali samotní aktéři Night4down? „Musím říct, že žádné stížnosti nebyly. Naopak, ohlasy ze strany závodníků jsou pozitivní,“ dodává na závěr Jan Kasík.

Druhý ročník závodu ve fourcrossu Night4down - výsledky - muži: 1. Ondřej Lutovský, 2. David Zadák, 3. Václav Korabečný, 4. Radek Prokeš, 5. Mathias Kirchner, ženy: 1. Kateřina Smrčková, 2. Petra Kasíková, 3. Jitka Kračmanová.

O DISCIPLÍNĚ FOURCROSS
Fourcross (4X, Bicycle Four Cross, Bicycle Super Cross) je jedna z novějších cyklistických disciplín. Tratě bývají podobné jako pro závody BMX, ale vedou pouze z kopce. Zahrnují klopené zatáčky, skoky boule a další překážky. Závody na těchto tratích jsou rychlejší a často mnohem nebezpečnější. Základním prvkem úspěchu je rychlý start ze startovacího zařízení, protože v samotném sjezdu se už soupeři těžko předjíždí.