„Je to trochu paradox, protože větší ambice jsme měli spíše ve trojicích a tam jsme přitom neprošli ani do semifinále,“ krčil rameny trenér horažďovických žáků David Boška.

Republiková žákovská nohejbalová elita se sešla v Českém Brodu. Do širšího okruhu favoritů patřili mezi šestnáctkou účastníků po oba dny i Horažďovičtí.

Do prvního dne šampionátu trojic vstupovali v pozici obhájců titulu z minulého roku. Z loňské vítězné sestavy však zůstal v žákovské kategorii jen Lukáš Hokr, kterého tentokrát doplnili Petr Pivnička a Tomáš Jarolím.

Základní skupinou tato formace prošla hladce a v prvním kole pavouka vyřadila domácí celek. Jenže ve čtvrtfinále narazila kosa na kámen a Horažďovičtí až posledním možným míčem ve třetím setu vypadli s Karlovými Vary. Obsadili tak páté až osmé místo. Vítězství vybojovaly favorizované Čakovice.

V neděli, kdy se hrály dvojice, ze sebe Západočeši postupně shazovali zklamání z předchozího dne. A jejich výkon rostl. Ve skupině to stačilo na druhé místo za Modřicemi. Pak se ale v play off rozběhla horažďovická mašina už naplno.

Zástupci Klatovska postupně vyřadili Stratov, v zápase vynikající kvality posledním míčem Prostějov a v semifinále deklasovali Jiskru Aš. Ve vyvrcholení turnaje se proti nim postavil favorit favoritů, Avia Čakovice.

Pražané po oba dny procházeli šampionátem jako nůž máslem. Jenže ve finále nebylo daleko k senzaci. Horažďovičtí vyhráli úvodní set, ten druhý sebral soupeř. Rozhodující třetí dějství dospělo do infarktové koncovky. Západočeši měli za stavu 9:8 dva mečboly, jenže hráči z hlavního města srovnali, v závěrečné výměně celého mistrovství ubránili dva útoky Horažďovic a sami poté ten svůj proměnili. Mohli se tak radovat z druhého titulu ve dvou dnech, na Horažďovice zbylo stříbro.

Jen těžko skrýval zklamání kouč David Boška. Zlato bylo nadosah. „Těžko se dá hovořit o úspěchu, když vedete ve třetím setu devět osm a prohrajete. Do toho nešťastného závěru jsme hráli přesně to, co jsme si domluvili. Bohužel v koncovce jsme nepochopitelně přestali pokyny plnit. Něco jiného je, když se domluvená taktika dodržuje a nedaří se, jenže my jsme změnili to, čím jsme byli do té doby úspěšní,“ zlobil se horažďovický kouč. „Jinak ale stříbro beru a musím kluky pochválit za bojovnost a kolektivní duch, který, na rozdíl od předchozího zápasu, v našem týmu panoval,“ dodal.

Výsledky MČR žáků

Trojice: 1. Čakovice (Kalous, Putík, Novák, Vacek), 2. Modřice, 3. Karlovy Vary, 4. Semily, 5.-8. Horažďovice (Hokr L., Pivnička, Jarolím, Hokr F.)
Dvojice: 1. Čakovice (Kalous, Putík, Vacek), 2. Horažďovice (Hokr L., Pivnička, Jarolím), 3. Modřice, 4. Aš. (hh)