Už o tomto víkendu se v největším sportovním středisku v české části Šumavy, na Špičáku, koná vrcholný podnik sezony - Evropský pohár v downhillu (EP).

Díky zařazení do nejvyšší kategorie UCI se jedná o nejvýznamnější závod, který se letos koná v České republice. Startovat budou i Australané, Novozélanďané či Argentinci.

Jde o jeden z šesti závodů letošního ročníku EP, které hostí Itálie či Rakousko, finále je pak ve Francii. Pro českou reprezentaci je to zároveň i o kvalifikační závod na mistrovství světa v Champery.

Finále v neděli

Na Špičáku se po loňské úspěšné premiéře pojede podnik EP již podruhé. „Program začíná již v pátek 29. července volným tréninkem všech kategorií. V sobotu 30. července se mimo povinné tréninky jedou i kvalifikace a hlavní finálová část pak začíná v neděli 31. července ve 12.30 hodin,“ říká za organizátory majitel špičáckého střediska Vladimír Kasík.

Trať Struggle

Pojede se na speciálně připravené trati Struggle, která měří 1750 metrů s převýšením 320 metrů. Ta svým profilem a parametry patří k vůbec nejlepším v ČR a řadí se i mezi špičkové tratě v rámci Evropy.

„Pro diváky je dostupná ve všech pasážích a nabízí skutečně atraktivní podívanou. Mezi prvními už ji otestoval i nejlepší český jezdec Adam Vágner, který bude na Špičáku závodit poprvé,“ dodal Kasík.

Závodníci z 28 zemí

Zařazení do nejvyšší kategorie C1 se odrazilo na zvýšeném počtu přihlášených i kvalitě startovního pole. „Přihlásilo se nám celkem 493 jezdců. Přičemž závazně (po zaplacení startovného) už čítala startovní listina v úterý 243 jmen z 28 zemí světa. Je mezi nimi řada závodníků, kteří pravidelně jezdí i závody Světového poháru,“ vypočítává skvělou účast ředitel závodu Jiří Lutovský. A to další startující mohou přibýt, startovné se dá platit až v den zahájení závodu, horní limit je 450 jezdců. Přihlášeno je zatím 58 Čechů. Žen je pak zatím celkem 41.

V loňském závodě, který vidělo 4500 diváků, startovalo 194 závodníků ze čtrnácti zemí Evropy. V elitní kategorii zvítězil Švýcar Marcel Beer (startuje i letos), z Čechů byl nejlepší Adam Stašek na 11. místě. Mezi ženami dominovala Němka Harriet Rücknagel. Jediná Češka na startu - Michala Lipová – byla tehdy 12. ČR se vítězství dočkala v juniorské kategorii U17, kde všechna tři místa na stupních vítězů opanovali čeští jezdci v čele s Ondřejem Štěpánkem, který letos už bude na startu v elitní kategorii dospělých.

Jezdecká elita

Mimo již výše uvedené jezdce patří letos k dalším zahraničním esům, jež si při závodech EP vyzkouší špičácký bikepark, např. juniorský mistr světa Filip Polc ze Slovenska (jinak 30. muž světového žebříčku UCI), Markus Pekoll z Rakouska (13. místo světového žebříčku UCI, 3. místo iXS EDC 2011), Wyn Masters z Nového Zélandu (53. UCI) nebo Australan Joshua Button (46. na žebříčku UCI, 2. v rámci iXS EDC 2011). K dalším účastníkům z dalekých zemí se pak řadí jezdci Argentiny nebo USA.

Z Čechů se pak na start postaví mimo již zmíněné Adama Vágnera (pětinásobného mistra ČR, mnohonásobného vítěze Českého poháru, celkově 8. na ME 2007 v Řecku) a v elitní kategorii debutujícího Ondřeje Štěpánka i například Matěje Charváta (mj. loňského mistra ČR, celkově 30. na MS 2010 a 9. z ME 2009).

Amatéři

Závod bude jedinečný také i tím, že mohou startovat profesionálové i amatéři a poměřit své časy na stejné trati. Tyto kategorie jsou vyhodnoceny zvlášť. Na závod není potřeba se nijak kvalifikovat. Registrovaní závodníci se přihlašují do kategorií Elite, amatéři bez registrace pak soutěží ve své kategorii. To platí v celém věkovém rozsahu od juniorů po masters. Novinkou letošního ročníku je možnost sledovat časy a pořadí on-line.

Radek Vaniš