Město pod Černou věží hostilo minulý víkend účastníky 9. a 10. závodu mistrovství Evropy BMX 2010. V areálu závodiště sportovního klubu SK BMX Klatovy o.s. na Vodojemu změřilo své síly cca 350 jezdců mládežnických kategorií a přibližně 200 jezdců profesionálních kategorií Elite a Junior ze sedmnácti států Evropy.

Nechyběli ani zástupci Brazílie, Austrálie a již podruhé přijel jezdec z Hongkongu. Samozřejmě největší účast byla českých jezdců, a to v počtu asi 120.

Pořadatelům opět nepřálo počasí, ale i když byla dráha rozmoklá, byly závody regulérní a hlavně pro všechny stejně těžké. V mezinárodní konkurenci se na startovním roštu představili i domácí jezdci ve složení: otec a syn Miroslav a Patrik Zámečníkovi, bratři Petr a Pavel Kelemenovi, Daniel Bittner, Jaroslav Kadlec a Matěj Fejfar.

Z každé další postupové jízdy postupovali jen první čtyři, ostatní byli vyřazeni, a tak třeba jen malé zaváhání na startu znamenalo konec závodu.

Ve sloučených kategoriích Cruiser 17/24 + 25/29 po třech součtových jízdách vybojovali v sobotu i v neděli Patrik Zámečník druhé místo a v kategorii Cruiser 40/44 jeho otec Miroslav v sobotu bronz a v neděli stříbro. V kategorii Boy 9/10 měli domácí tři zástupce. Daniel Bittner obsadil oba dva dny v semifinále 6. místo a Petr Kelemen vybojoval v sobotu v semifinále místo 7., v neděli 5. místo ve čtvrtfinále. Matěj Fejfar nepostoupil ani jeden den z kvalifikace.

V kategorii Boy 13/14 zastupoval Klatovy Jaroslav Kadlec, ale i on skončil oba dva dny po kvalifikaci.

V kategorii Men 17/24 Patrik Zámečník obsadil v sobotu v semifinále 8. a v neděli 7. místo. V kategorii Men 30 + / Men 25/29 Miroslav Zámečník po třech součtových jízdách obsadil oba dva dny pěknou čtvrtou příčku.

Největší zájem všech přítomných a hlavně televizních kamer vzbuzovaly profesionální kategorie Junior Men i Women a Elite Men a Women. Domácí tým měl v těchto profesionálních kategoriích pouze osmnáctiletého Pavla Kelemena, který se v této mezinárodní konkurenci nedokázal probojovat z kvalifikačních jízd.

„Chci poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravách a závodech samotných, ať už to byli příbuzní, kamarádi, děti, pomocný personál, protože bez nich by to prostě nešlo. V neposlední řadě patří dík za podporu městu Klatovy a ostatním sponzorům, kteří se podíleli na finančním i materiálním zabezpečení celých závodů. Největším úspěchem však pro pořadatelé domácího týmu bylo velice kladné hodnocení ze strany zástupců UCI i mezinárodních rozhodčí, zklamalo jako vždy počasí, ale to bohužel ovlivnit nemůžeme,“ uvedla ředitelka závodu Helena Šeldbauerová.