A také Atletika Klatovy měla na tomto běžeckého mítinku svá želízka v ohni. Na startu nechyběla talentovaná žákyně Vendula Haladová a Jakub Beneda. K nim se poctivě přidali i dospělí běžci a zároveň trenéři klatovských nadějí Jiří Procházka a Vojtěch Koželuh.

Krajské mistrovství v krosu se v letošním roce mělo konat v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku, avšak v dubnu i na druhý pokus v říjnu se kvůli vládním nařízením nakonec nemohlo uskutečnit. A tak se krajský šampionát odehrál až v prosinci, a to v Plískově u Zbiroha v rámci tradičního Běhu Bukovem.

Závodní půst v průběhu celého roku 2020 se pozitivně projevil na účasti, tudíž v mládežnických kategoriích stály na startu mnohdy i přes dvě desítky běžců. Na mladé závodníky čekal na travnaté louce s výhledem na místní dominantu vrch Radeč náročný, zhruba 700 metrů dlouhý okruh, přičemž téměř polovinu okruhu zahrnovalo dlouhé táhlé stoupání, druhou polovinu okruhu pak logicky seběh.

Klatovští atleti dostanou vánoční dárek.
Klatovští atleti dostanou vánoční dárek

Vendula Haladová i Jakub Beneda jsou i přes svůj nízký věk již ostřílenými závodníky ze závodů klatovské Ešus ligy, kde zápolí s o mnoho staršími běžci v náročných krosech o distancích v průměru okolo pěti kilometrů. Oba se ke klatovské atletické partě ale přidali až v letošním roce, a tak je v Plískově čekala jedna z prvních konfrontací s vrstevníky, kteří však již disponují rychlostí a velkými zkušenostmi z kratších závodů na dráze. Jednotlivé mistrovské kategorie startovaly vzestupně dle věku, ihned po doběhu byly vyhlašováni tři nejlepší.

FANTASTICKÝ ÚSPĚCH VENDULY HALADOVÉ

Hned ve druhém běhu dne v kategorii mladších žákyň se na start postavila právě Vendula Haladová. Tato kategorie měla před sebou dva okruhy (1530 metrů) a zároveň se na startovní čáře tísnilo nejpočetnější startovní pole celého dne o počtu třiadvaceti závodnic, kde na Vendulu zbylo startovní místo až ve druhé řadě.

Myslív race se připravuje na čtvrtý díl. Registrovat se můžete už v lednu.
Myslív race se připravuje na čtvrtý díl. Registrovat se můžete už v lednu

Avšak start v krosových bězích nebývá většinou rozhodující, a tak se startovní pole po úvodním výstřelu relativně záhy roztrhalo. Klatovská běžkyně se v prvním kole držela okolo šestého místa s relativně malou ztrátou na bronzovou příčku. Dívky na prvních dvou pozicích se sice utrhly, ale skupina za nimi slibovala pěkný boj o bronzový kov.

Klatovští atleti na mistrovství kraje v krosu v Plískově u Zbiroha.Zdroj: Vojtěch Koželuh

A v něm se k velké radosti nejlépe vedlo právě třináctileté klatovské závodnici. Haladová v dlouhém stoupání druhého okruhu zkušeně zaútočila a dostala se před tři závodnice na třetí místo, nicméně soupeřky byly neustále v kontaktu. Talentovaná běžkyně však stupňovala své tempo a krásným zrychlením v cílové rovince dokázala odrazit i pěkný útok finišující závodnice, která reprezentovala barvy domažlických Mílařů.

Haladová tak při své premiéře v závodě pod hlavičkou českého atletického svazu vybojovala báječnou bronzovou medaili. „Vlastně dvě, jelikož vždy bylo vyhlašováno pořadí závodu, a poté i pořadí atletů v rámci mistrovství Plzeňského kraje, jelikož na závodě se objevovali i závodníci z pražských a jiných klubů,“ vysvětlil jeden z klatovských trenérů Vojtěch Koželuh.

SÓLO ZÁVOD STAČIL NA ČTRNÁCTOU PŘÍČKU

Po Haladové se na startovní čáře objevil také Jakub Beneda, a to společně s dalšími devatenácti běžci v kategorii starších žáků. Na ně čekaly tři okruhy o celkové délce 2250 metrů. „Startovní pole této kategorie patřilo k nejnabitějším, jelikož minimálně pět chlapců si letos zazávodilo na mistrovství republiky na dráze, a tak bylo jasné, že úspěch Vendulky bude velmi těžké napodobit,“ uvědomoval si Vojtěch Koželuh.

Václav Kosnar na snímku v jednom ze závodů loňského ročníku v Ice Cross Downhillu.
Do poslední chvíle asi nebudeme vědět, co bude, míní Kosnar

Favorizovaní borci ze Stříbra a Plzně potvrdili svou velkou běžeckou kvalitu a startovní pole se ihned po úvodním úprku roztrhalo, kdy vpředu byla větší skupina favoritů, poté běžel osamocený Jakub Beneda a s odstupem za ním další „parta“ zbylých závodníků.

Klatovští atleti na mistrovství kraje v krosu v Plískově u Zbiroha.Zdroj: Vojtěch Koželuh

A tak přes početné startovní pole si klatovský atlet odběhl ´sólo závod´, když vydržel své nastolené tempo všechny tři okruhy. A ačkoliv některé soupeře odpadnuvší z první skupiny lehce stahoval, na posun v pořadí už to nestačilo. Nakonec z toho bylo čtrnácté místo. „Kuba ovšem bude v žákovské kategorii ještě příští sezonu, kdy se jistě pokusí své umístění vylepšit,“ poznamenal Vojtěch Koželuh.

DOSPĚLÍ BĚŽCI Z KLATOV SE NEZTRATILI

Po žákovských kategoriích se dostalo i na dospělé běžce. A právě pro dospělé kategorie pořadatelé na místním zalesněném vrchu nachystali poctivý kros, kdy jeden okruh měřil přesně 4,26 km. Na výběr byly pro mužskou kategorii dvě možnosti, a to běžet buď v rámci soutěže „Mílařů“ jeden okruh, nebo dva okruhy (8,52 km) v soutěži „vytrvalců“.

Kratší vzdálenost absolvoval první z klatovských „dospěláků“ – Jiří Procházka. Na trase pořadatelé nalíčili několik technických seběhů, kde Procházka raději volil opatrnější strategii, aby se vyhnul pádu. Přesto se celý závod držel v popředí a nakonec vybojoval šesté místo, přičemž mu k bronzu v rámci krajského mistrovství chybělo „jen“ dvanáct sekund. Celkově zvítězil mladičký Maxmilián Matolín z Dukly Praha, jenž porazil všechny běžce z Plzeňského kraje.

Tomáš Souček v akci.
Sportovec roku? Celkově Souček, v kraji Pastrňák. Jak se hlasovalo na Klatovsku?

V závodě vytrvalců zvítězil další běžec z pražské Dukly a český reprezentant ve stýplu Jáchym Kovář, který druhému v pořadí Jakubu Davidíkovi ze Stříbra nadělil přes dvě minuty. Třetí pak skončil závodník Škody Plzeň Tomáš Jaša, který před mnoha lety ještě jako dorostenec vypomáhal v barvách klatovské atletiky atletům ve druhé lize. Vojtěch Koželuh, poslední člen klatovské výpravy, dorazil do cíle se ztrátou čtyř minut na osmé pozici.

Klatovští atleti na mistrovství kraje v krosu v Plískově u Zbiroha.Zdroj: Vojtěch Koželuh

„Náš daleký výlet hodnotím jako velmi dobrou zkušenost pro naše mladé závodníky a zároveň věřím, že příští sezonu na tuto akci vyrazí mnohonásobně větší počet našich talentovaných atletů a atletek. Za celou klatovskou atletiku gratuluji Vendy Haladové k parádnímu úspěchu, za kterým stojí především individuální trénink samotné Vendulky, jelikož s námi trénuje teprve krátce. Vendy i Kubovi přeji do další atletické kariéry spoustu radosti z tohoto sportu,“ dodal Koželuh.

Autoři: Vojtěch Koželuh, Martin Mangl