V úterý 17. května pořádá domácí atletický oddíl ve spolupráci s městem Sušice tradiční mítink, který nese v posledních létech oficiální název „Memoriál Ladislava Nešpora a Ády Blahůta“.

Hlavními disciplínami závodů budou 36. ročník Velké ceny města Sušice v běhu na 100 m mužů a 4. ročník Memoriálu Ladislava Nešpora na 400 m překážek.

Závody začnou předprogramem, ve kterém se představí od 16.30 hodin žákovské naděje v bězích na 60 m. Během předprogramu zahájí také skok o tyči žen, kde by měla startovat česká reprezentantka Jiřina Ptáčníková, které na letošním halovém evropském šampionátu v Paříži jen těsně unikla bronzová medaile. V hlavním programu se pak můžeme těšit na celou plejádu českých reprezentantek a reprezentantů. Prakticky kompletní českou sprinterskou špičku bychom měli vidět ve Velké ceně sprinterů na 100 m. Zde přislíbili účast vítězové posledních tří ročníků - sourozenci Šulcovi ze Spartaku Praha 4. Své bude chtít říci do pořadí na nejkratší distanci i vítěz z roku 2006 Jiří Vojtík z pražského Olympu, který by se po letech absence opět měl v Sušici objevit.

V Memoriálu Ladislava Nešpora na 400 m překážek se očekává především start běžců Slávie Praha, vítězů posledních dvou ročníků, Jindřicha Šimánka a Michala Uhlíka a hlavně mladého Josefa Proroka, který v loňském roce překvapil šestým místem na evropském mistrovství v Barceloně. I další překážkové tratě budou určitě patřit mezi vrcholy závodů. Na 400 m př. žen bychom měli vidět Zuzanu Hejnovou, olympijskou finalistku z her v Pekingu, čtvrtou nejlepší překážkářku Evropy z roku 2010. Té by měla konkurovat její tréninková partnerka, účastnice posledního mistrovství Evropy v Barceloně Zuzana Bergerová, která v loňském roce měla v Sušici výborně rozběhnutý závod, ale nepříjemný pád jí zabránil v jasném vítězství. Na 100 m př. pravděpodobně uvidíme loňskou vítězku sušického závodu a čerstvou letošní halovou mistryni Evropy na 400 m Denisu Rosolovou.

Mezi výborně obsazené disciplíny by mohl patřit hod oštěpem. Zde však velmi záleží na jarním výběru termínů našich nejlepších oštěpařů, Petra Frydrycha a Vítězslava Veselého, či Jakuba Vadlejcha, zda se start v Sušici vejde do jejich plánovaných startů. V oštěpařském sektoru se však objeví sušický junior René Hamberger.

Pro kvalitu ostatních disciplín bude klíčová účast atletů pražské Dukly v čele s trenérem Tomášem Dvořákem, trojnásobným mistrem světa v desetiboji, který je v současné době už úspěšným šéftrenérem české atletické reprezentace. V loňském ročníku sklidil velký aplaus přítomných diváků Roman Šebrle, legenda světového desetiboje. Početně silné zastoupení svých mladých nadějí budou mít tradičně i nejlepší západočeské kluby, především Škoda Plzeň, Sokol Plzeň, TJ Klatovy a AC Domažlice.

Letošní ročník by svou kvalitou chtěl opět bojovat o co nejlepší hodnocení přítomných delegátů z Českého atletického svazu. Takové hodnocení je totiž základem pro možné zařazení sušického mítinku mezi vybrané mítinky z celé ČR, které budou v roce 2012 tvořit uzavřený okruh prestižních závodů s bodováním do klasifikace pro extraligu družstev mužů a žen. Pořadatelé za podpory sponzorů a města Sušice určitě pro pozitivní hodnocení učiní maximum, ale bez podpory diváků nemůže pořadatel na pozitivní hodnocení pomýšlet. Proto chceme srdečně pozvat všechny sušické i pošumavské příznivce kvalitního sportu, aby přišli na stadión vytvořit tu správnou atmosféru pro výkony atletů.

Zdeněk Nešpor