V šestém závodě osmidílného seriálu Offroad Maraton 2009, který se jel v neděli na motokrosovém areálu Svaté Pole u Horažďovic, se blýskl skvělým druhým místem v kategorii E 1 dvacetiletý Lukáš Želiska (Bambejs), jezdec Enduro team Horažďovice.

Motocykly byly rozděleny do kategorií E1 (motocykly do objemu 125 dvoutakt a 250 čtyřtakt), E2 (motocykly do objemu 250 dvoutakt a 450 čtyřtakt), Veterán (jezdci nad 40 let) a Junior (jezdci do 18 let).

Tyto závody se převážně jezdí na přírodních okruzích s délkou 5 km a kromě motocyklů mají své závody také offroad auta a čtyřkolky. Tentokráte na jezdce čekal nikoliv přírodní okruh, ale prodloužená motokrosová trať o délce 2,7 km. O to složitější to bylo pro jezdce a stroje, protože závod byl vypsán na čtyři hodiny a na trati plné umělých skoků to bylo velice náročné na fyzickou a technickou vyspělost jezdců.

Od začátku závodu se Lukáš držel mezi nejrychlejšími jezdci a jezdil na 2. místě ve své kategorii. Do depa na svou první zastávku zajížděl přesně po 1 hodině a 40 minutách. Dotankoval plnou nádrž a po zastávce se vrátil na trať na 3. místě. Výbornou jízdou a rychlým tempem si během tří kol vybojoval zpět ztracenou pozici. Patnáct minut před vypršením časového limitu čtyř hodin musel opět do depa dotankovat benzín. Tentokrát byla zastávka podstatně kratší, tři litry benzínu bohatě stačily na dojetí do cíle.

Po čtyřech náročných hodinách Lukáš Želiska projel cílovou páskou na celkovém 10. místě a v kategorii E1 na skvělém 2. místě. Během závodu obkroužil trať 76x a najezdil více jak 200 km.

„Po loňském třetím místě se letos zlepšil a druhé místo v tomto prestižním závodě je pro Lukáše zatím největším sportovním úspěchem. Všichni mu blahopřejeme,“ řekl za Enduro team Horažďovice manažer Jaroslav Staněk.