Motocyklová sezona teréních motocyklů na Klatovsku začala letos opravdu brzy. Minulou sobotu se sešli příznivci terénních motocyklů k prvnímu závodu sezony do Strážovic u Pačejova. Trať doznala určitých změn, přibyly přírodní i umělé překážky, a tak se účastníci i diváci měli na co těšit. Počasí se tentokrát postavilo proti závodníkům, a tak se jelo chvílemi i v husté sněhové vánici.

Výsledky:

Pořadí kategorie A - licence

1. Radek Bezděk, 2. Jan Zeman, 3. Lukáš Janda.

Pořadí kategorie B - hobby

1. Jan Kuncendorfer, 2. Václav Skřivan Václav, 3. František Ferus.

Pořadí kategorie C

1. Lukáš Wudy, 2. Jan Michal, 3. Michal Frydrýn.

,,Závod jsme připravovali již před svátky, ale počasí se stále měnilo, a tak se měnila i trať. Stalo se to, co nikdo nečekal. Jakmile jsme zveřejnili, ,že se jedou závody, začali se nám hlásit i jezdci z kategorie pitbike, kteří vlastně původně vůbec neměli jet. Tyto malé motocykly nejsou moc pro takový terén uzpůsobeny, a tak je s podivem, že se mladí jezdci této kategorie nebáli do tak těžkého terénu vyjet. Mám z toho opravdovou radost, práce, kterou závodům věnujeme, přinesla ovoce. Ti mladí kluci a i děvčata ukázali, že mají větší odvahu a chuť závodit než spoustu jezdců na velkých motocyklech, kteří se přijeli jen podívat a dát si svařák,“ řekl po závodě ředitel Jan Benda.

Kvůli špatné sjízdnosti silnic se na závody dostavilo poměrně málo jezdců na velkých motocyklech, a tak se jich pouhých dvacet snažilo překonat nástrahy tratě. Je ale pravda, že tvrdé jádro JBRka se dostavilo, a tak se diváci mohli dívat, jak se jezdci brodí hlubokým bahnem, krotí své stroje ve výjezdech a snaží se zdolávat kamení i drážky plné vody. Devadesát minut v tak těžkém terénu je opravdová dřina a zvlášť, když na jezdcích i motocyklech namrzala voda i bahno. Někteří dojížděli na hraně svých sil. Je však zvláštní, že si jezdci ještě libovali.

,,Takhle těžké závody se jezdily dříve běžně a vozili jsme z celého světa medaile. Před českými soutěžáky se třásli všichni soupeři. Dnes takové závody jezdí pouze jezdci ,,HOBBY“, a tak není divu, že výsledky na mezinárodních kolbištích nejsou zdaleka jako dříve. Místo medailí dnes jásáme nad patnáctým nebo osmnáctým místem a těžké závody v zahraničí mají naši jezdci problém vůbec dojíždět,“ posteskl si Benda.

,,Sezona 2010 bude opět zajímavá. JBR cup zavítá na úplně nová závodiště, a tak bych chtěl pozvat všechny příznivce, kteří mají o tento sport zájem, ať přijdou mezi nás. Informace najdou také na stránkách www.jbr.cz,“ dodal.