Tři zlaté medaile vybojovali zástupci klatovského karate Kryštof Ruža a Anika Draheimová začátkem listopadu na prestižním turnaji Grand Prix Ostrava 2016.

Do Ostravy se sjelo přes 300 závodníků z devíti států – České republiky, Slovenska, Polska, Izraele, Rakouska, Gruzie, Lotyšska, Skotska a Maďarska. Reprezentanti Karate klubu Klatovy, jedenáctiletí Kryštof a Anika, soutěžili v disciplínách kata i kumite mladšího žactva.
Kryštof měl v kata 44 soupeřů a poté, co prohrál až ve třetím kole s pozdějším stříbrným medailistou, obsadil nakonec sedmé místo.
Také mezi mladšími žákyněmi byla v kata silná konkurence třiceti dívek z pěti zemí. Anika v prvním kole porazila soupeřku z Polska 3:0, ve druhém si poradila s domácí ostravskou závodnicí také 3:0 a ve třetím kole si poradila s další Polkou, tentokrát v poměru 2:1. V semifinále narazila klatovská karatistka na mistryni Izraele, které se ale nezalekla a porazila ji 2:1. Ve finále na ni čekala výborná slovenská závodnice Kňazovčíková z Trenčína. Ta předvedla velmi těžkou sestavu, ovšem Anika svoji sestavu předvedla bez jediné chybičky a jasně ve finále zvítězila poměrem 3:0. Anika tak vystoupila na nejvyšší stupeň a nad hlavu hrdě vyzvedla pohár pro vítěze.

Anika pak ještě soutěžila v kategorii starších žákyň, kde se dostala až do třetího kola, ve kterém podlehla pozdější bronzové medailistce ze Slovenska.

ZLATÝ RUŽA V KUMITE

V kumite zase exceloval Kryštof, který byl přihlášen hned do dvou váhových kategorií. V kategorii žactva do 35 kg si po vysoké výhře 7:3 nad slovenským závodníkem a vítězství nad českým závodníkem 5:0 došel do finále, kde na něj čekal další slovenský závodník. I toho Kryštof porazil, tentokrát poměrem 3:0, a získal v Ostravě pohár pro vítěze.

Aby toho nebylo málo, Kryštof ve svých výborných výkonech pokračoval i ve váhové kategorii do 41 kg a ani v ní nenašel přemožitele. Ve finále porazil svého soupeře ještě před vypršením časového limitu vysoko 9:0 a mohl se podruhé radovat ze zlatého poháru.

Anika v kumite nastoupila poprvé po čtyřměsíční přestávce zaviněné zlomeninou pravého lokte, a tak brala zápasy spíše tréninkově. Nicméně nenechala ostatním nic zadarmo a po jednom vítězství a jedné porážce se utkala v přímém souboji o bronz, ve kterém ale své soupeřce podlehla a získala tak nakonec páté místo.

Přestože klatovský oddíl zastupovali pouze dva borci, obsadil v celkovém hodnocení oddílů výborné 8. místo z 57 hodnocených klubů.