„Pravidelně běhám už čtrnáct let. Dříve jsem hrával současně také fotbal za Mochtín, ale před třemi lety jsem definitivně skončil. Po přetržených vazech v koleni jsem tak zůstal už pouze u běhu,“ vysvětlil věčně usměvavý chlapík.

V Ešus lize jsme jedna velká rodina, pochvaluje si běžec Tomáš Dolejš.Tomáš Dolejš s přáteli při tréninku…Zdroj: archiv Tomáše Dolejše

Dolejš je pravidelným účastníkem Ešus ligy, okresního seriálu běhů mimo dráhu, který je známý svou nespornou kvalitou, velkou konkurencí, ale i nefalšovanou rodinnou atmosférou.

Karel Voráček na letošním běhu v Dolanech.
51 tisíc naběhaných kilometrů! Musí vás to hlavně bavit, říká Karel Voráček

„Dá se říci, že jsme v Ešus lize jedna velká rodina. Vzájemně se podporujeme, pořádáme společné tréninky a výklusy. Musím říct, že účast na závodech tohoto seriálu se za poslední roky výrazně zvedla. A to je motivace pro nás pro všechny,“ tvrdí starší bratr Jiřího Dolejše, předsedy fotbalového oddílu a hrajícího trenéra Mochtína, jenž je též vášnivým sportovcem.

Finále turnaje ve hře FIFA21, který uspořádala Viktoria Plzeň. Tomáš Partyngl skončil třetí.
Klatovský fotbalista válí i s ovladačem. Na turnaji v Plzni skončil bronzový

Kromě Ešus ligy ale Tomáš Dolejš běhá i jinde. Třeba nedávno se zúčastnil půlmaratonu v Itálii, kde si na trati 21,0975 km zaběhl své dosavadní maximum. „Silniční půlmaraton se konal v malebné krajině kolem jezera Lago di Garda. Start byl v Riva de Garda a běželo se přes městečko Arco zpět,“ popisoval sportovec.

V Ešus lize jsme jedna velká rodina, pochvaluje si běžec Tomáš Dolejš.S legendou Karlem Voráčkem…Zdroj: archiv Tomáše Dolejše

Výsledný čas 01:26:58 nečekal. „Byl to zatím můj nejrychlejší silniční půlmaraton. V „osobák“ jsem po třech operacích kolena ani nedoufal. Vyplatila se dvouměsíční, intenzivní, každodenní a systematická příprava. Důležitá ale byla i regenerace, odpočinek a podpora přítelkyně,“ má jasno Dolejš, jenž se ve svém životě zúčastnil osmi oficiálních půlmaratonů.

Jan Šrail doběhl v Itálii na třetím místě. Teď už vyhlíží start nového ročníku seriálu v dálkových bězích na lyžích.
Mrazivá příprava na jedničku. Šrail doběhl v Itálii na skvělém třetím místě

Na Apeninském poloostrově ovšem nebyl sám. Společnost mu dělala skupinka žen, rovněž vášnivých běžkyň. „Chtěl bych poděkovat klatovské partě běžkyň, běhající za tým Eaglovice, že jsem se s nimi mohl zúčastnit této běžecké i společenské akce v Itálii. Pro mě to byla letos premiéra. Běh jsme spojili s výlety po okolí i se čtyřnohými mazlíčky a užívali jsme si také italské gastro speciality. Hlavně jsme vše brali jako možnost užít si čas společně, kterého bylo z důvodu epidemie opravdu hodně málo,“ pochvaluje si Tomáš Dolejš.

V Ešus lize jsme jedna velká rodina, pochvaluje si běžec Tomáš Dolejš.Tomáš Dolejš v akci…Zdroj: archiv Tomáše Dolejše

A ani on nebyl zdaleka sám, kdo si v zemi módy, temperamentních gest a lahodných špagetových specialit přepisoval statistiky.

Petr Vaněček ze Sušice.
Vážil téměř 150 kilogramů, ale rozhodl se změnit. Přestal pít a začal běhat

„Většina běžců se přes léto potýkala se zdravotními problémy, které ale nakonec nebyly překážkou ve skvělých výkonech. Svůj první půlmaraton si zaběhla Olga Olšanová. Petra Bučková, Michaela Lyer i Kateřina Babková měly opět odvahu se vrhnout do tohoto běhu a všechny si vylepšily svoje předchozí časy. Premiéru na poloviční distanci si odbyly Renata Potužníková a Petra Benešová. Jako zakladatelky Eaglovice teamu nesměly v Itálii chybět ani Hana Hanzlíková a Hana Žohová. I ty navzdory dlouhodobému výpadku tréninků zaběhly kvalitní časy,“ dodal Dolejš ke svému povídání.

Hokejisté Klatov (v červeném) vyhráli v Táboře 6:4.
Nesložili se, i když na lídra ztráceli. Týmový výkon, pochvaloval si kouč Straka