„Až do posledních minut jsme doufali ve dvojí zastoupení, ale bohužel talentovaná žákyně Dagmar Řezáčová nebyla technickým delegátem zařazena do závodu a zůstala na smolné pozici první náhradnice,“ vysvětlil velezkušený trenér klatovských atletů Václav Šelmát.

Klatovský atlet Jiří Bešta na MČR ve víceboji.Klatovský atlet Jiří Bešta na MČR ve víceboji.Zdroj: Václav Šelmát

A tak jediným reprezentantem atletického oddílu z města pod Černou věží byl právě Jiří Bešta, jenž se poprvé představil na této vrcholné soutěži v kategorii nejvyšší – tedy mezi muži. Bešta začal svůj desetiboj během na 100 metrů a časem 11,55 sekundy a ve skoku dalekém předvedl slušných 638 cm. Bohužel vrh koulí byl v jeho podání zklamáním, jelikož klatovský borec zaostal za svým osobákním rekordem téměř o dva metry.

Petr Grassl si odbyl v dresu reprezentace premiéru. K výhře 34:29 nad Britskou policií přispěl položením pětky.
Ragbista z Nýrska si odbyl reprezentační premiéru, k výhře přispěl pětkou

Naštěstí ale přišel na řadu skok do výšky, který se atletovi z Klatov náramně povedl. „S výkonem 195 cm Jiří v této disciplíně zvítězil,“ liboval si trenér Václav Šelmát. V poslední disciplíně úvodního dne jej čekal běh na 400 metrů. Ani tady Bešta nezklamal, naopak. V tomto závodě se klatovský atlet vydal ze všech sil a zaběhl solidní čas 52,56 sekundy. „Po prvním dni končil Jiří na devátém místě a oněch sto bodů z koule ho mrzelo, protože právě tolik ztrácel na osmého závodníka v pořadí,“ říkal klatovský trenér.

Klatovský atlet Jiří Bešta na MČR ve víceboji.Klatovský atlet Jiří Bešta na MČR ve víceboji.Zdroj: Václav Šelmát

Druhý den Jiří Bešta zahájil solidním vícebojařským standardem 16,19 sekundy na 110 metrů překážek, v hodu diskem předvedl též svůj slušný průměr, a to 31,74 m. V oblíbeném skoku o tyči ovšem klatovského tyčkařského rekordmana zradil silný vítr, který se každým pokusem měnil a na výšce 420 cm se nepodařilo trefit správné nastavení stojanů.

„Hůře dopadl například český reprezentant Jiří Sýkora, který v těžkých podmínkách nezaložil a zapsal nula bodů,“ popisoval náročnost situace Václav Šelmát. Po zklamání z tyčkařského sektoru ale přišel velmi solidní výkon v hodu oštěpem, který z ruky Bešty dolétl až na hodnotu 49,17 metru. „Ve startovním poli byl vůbec pátým nejlepším výkonem,“ liboval si trenér Klatov.

20. ročník Běhu na Hraničář.
FOTO, VIDEO: Jubilejní ročník Běhu na Hraničář ovládli Teska s Kubrovou

Víceboj ukončil běh na 1500 metrů. Vedoucí Ondřej Kopecký bojoval o limit na evropský šampionát v Mnichově, takže bylo rozběhnuto velice slušné tempo. „Jirka na to šel po taktické stránce velmi pěkně. V posledním kole do toho šlápl a z jedenáctého místa se prosprintoval až na šestou pozici a také pro slušný čas 4:48,15 minuty,“ chválil svého svěřence Václav Šelmát.

Díky tomuto výkonu byl konečný bodový účet Jiřího Bešty 6387 bodů, což byl jeho vůbec nejlepší mužský desetiboj měřený elektronicky. A jeho bodový počin nakonec znamenal osmou příčku.

Klatovský atlet Jiří Bešta na MČR ve víceboji.Klatovský atlet Jiří Bešta na MČR ve víceboji.Zdroj: Václav Šelmát

„Celkové umístění je pro Jirku velmi pěknou vizitkou, protože být v první desítce mezi dospělými atlety na republikové úrovni je výkon hodný obdivu. Je jasné, že Jirka od sebe v některých disciplínách očekával více, ale takový je sport a víceboj obzvláště. Člověk musí jen obdivovat, že Jirka dokáže skloubit svůj trénink s tréninkem naší nadějné mládeže, pro kterou je jistě velkým vzorem a výborným příkladem,“ dodal pyšný trenér Václav Šelmát.

Autoři: Václav Šelmát, Martin Mangl

Promo Kanonýr Deníku