Kromě tradičně z okolních zemí poprvé přijeli šachisté z Belgie, Skotska a určitě pro většinu účastníků byli zpestřením tří hráči z exotického Mongolska. Ti však nepřijeli do Klatov „na výlet“, neboť v hlavním turnaji bojovala 17letá mezinárodní velmistryně Davaademberel Nomin-Erdene, která se před sedmi lety stala mistryní světa v kategorii dívek do 10 let a v témže roce vyhrála i mistrovství Asie. V Klatovech patřila k hlavním favoritům turnaje.

Stejně jako v minulých letech byl turnaj rozdělen na dvě klání – turnaj A Uniqa Open, který byl určen především silným hráčům, a turnaj B Sophia Cup, který lákal i začínající a neregistrované šachisty. Turnaj byl zároveň přeborem České obce sokolské a Župy Šumavské.

TURNAJ A – UNIQA OPEN

Pohár pro vítěze a finanční odměnu 10 000 Kč získal obhájce loňského prvenství, velmistr Petr Neuman z ŠK DP Praha, který svoji osmnáctou účast na turnaji proměnil již ve dvanácté vítězství. Je skoro neuvěřitelné, že pouze jednou ze 162 partií, které celkem v Klatovech odehrál, se musel před svým soupeřem sklonit. Zpočátku to však vypadalo na drama. Po čtyřech kolech byla v čele jako jediná s plným bodovým ziskem mongolská velmistryně Davaademberel Nomin-Erdene, právě před Neumanem. V 5. kole však Neuman svoji soupeřku přehrál, usadil se na prvním místě, a to již do konce turnaje neopustil. Naopak svůj náskok na druhého v pořadí navýšil na propastných 1,5 bodu.

Největším překvapením turnaje byl 18letý Martin Krutský z Teplic, který z pozice 39. nasazeného dokázal vybojovat stříbro. Z bronzu se radoval skotský hráč Andrew Burnett, čtvrtá se umístila již zmiňovaná mongolská velmistryně. V turnaji si výborně počínal klatovský talent Tomáš Hurdzan, který uzavíral první desítku se šesti body, skvělých pět bodů vybojoval další hráč ŠK Sokol Klatovy, 12letý Jakub Kůsa.

TURNAJ B – SOPHIA CUP

V B turnaji bojovalo 110 hráčů o pohár pro vítěze, 15 finančních cen a také o řadu věcných cen pro nejlepší v mládežnických kategoriích. Z poháru za 1. místo se nakonec překvapivě, ale zaslouženě, radoval senior Karel Cyroň z ŠK Hošťálkovice, který získal osm bodů, stejně jako druhý Roman Soukal z Viktorie Žižkov, ale měl lepší pomocné hodnocení. Třetí místo vybojoval Jan Mašek z Prahy, čtvrtý byl nejlepší klatovský hráč Václav Šimáček.

Turnaj B se vyznačoval vysokým zastoupením mládeže, což dokázala i účast sedmi klatovských hráčů, kterým ještě nebylo 10 let. Zajímavostí bylo, že cenu pro nejmladší účastníky turnaje převzala dvojčata Martin a Jan Bukvajové, která vystřídala na pomyslném trůnu své oddílové kolegy, dvojčata Velkoborské. Ocenění pro nejstaršího účastníka turnaje zůstalo také v Klatovech díky 83letému Jaromíru Novákovi, který byl jedním ze tří šachistů, kteří se zúčastnili všech 25 ročníků.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Pořadatelé si tradičně pro účastníky připravili bohatý doprovodný program, ve kterém nechyběly turnaje v bleskovém a rapid šachu a turnaje v malé kopané a stolním tenise.

Perličkou byl exhibiční zápas mezi družstvy, která pro Klatovy vybojovala v roce 2007 a 2017 titul mistrů ČR v extralize mládeže. Zápas se hrál na dvě kola v rapid šachu a šest kol v bleskovém šachu. Po velmi dramatickém boji se z nejtěsnější možné výhry v poměru 24,5:23,5 radovali současní šampióni. Tým z roku 2007 hrál ve složení Lukáš Vlasák, Kristýna Havlíková, Tony Nguyen, Kateřina Palková, Michal Škut a Václav Jonáš. Aktuální mistři nastoupili v sestavě Jan Miesbauer, Jonáš Eret, Tomáš Hurdzan, Jitka Jánská, Lukáš Dolanský, Martin Simet, Lada Doležalová a Matouš Eret.

Výsledky Unileasing Open

Turnaj A – Uniqa Open

1. Petr Neuman (DP Praha) 8 b., 2. Martin Krutský (ŠK Teplice) 6,5 b., 3. Andrew Burnett (Skotsko) 6,5 b., 4. Davaademberel Nomin-Erdene (Mongolsko) 6 b., 5. Adolf Lacina (ČZ Strakonice) 6 b., 6. Jan Miesbauer (ŠK Písek) 6 b., 7. Josef Juřek (Sokol Vyšehrad) 6 b., 8. Jaroslav Voříšek (Bohemians Praha) 6 b., 9. Dirk Weber (Německo) 6 b., 10. Tomáš Hurdzan (Sokol Klatovy) 6 b.

Turnaj B – Sophia Cup

1. Karel Cyroň (ŠK Hošťálkovice) 8 b., 2. Roman Soukal (Viktoria Žižkov) 8 b., 3. Jan Mašek (Dukla Praha) 7,5 b., 4. Václav Šimáček (Sokol Klatovy) 6,5 b., 5. Norbert Mička (N. Jičín) 6,5.

Přebor ČOS

1. Josef Juřek, 2. Tomáš Hurdzan 3. Jiří Kadeřábek (Sokol Bakov nad Jizerou).

Turnaj v bleskovém šachu

1. Petr Neuman, 2. Dirk Weber, 3. David Výprachtický (OAZA Praha).

Turnaje v rapid šachu

Open: 1. Marek Pokrupa (Plzeň Košutka), 2. Jan Turner (ŠK Tachov), 3. Kilián Slovák (TJ Kobylisy).

Mládež: 1. Matyáš Hosnedl (ŠA VŠTE), 2. Anna Vavřínková (Lokomotiva Brno), 3. Marek Janouš (ŠK 64 Plzeň).

Senioři: 1. Lubomír Pokora (Baník Habartov), 2. Jiří Jirásek (Slovan Jirkov), 3. Václav Truksa (ŠK Tachov).