Parašutista se řítí více než stokilometrovou rychlostí k hladině rybníčku. Zavadí o ni nohama, voda vysoko vystříkne. Poté se znovu vznese a přistane na pevné zemi. Ne, nejde o nepovedené přistání se šťastným koncem, naopak. To jen závodník absolvoval jednu z disciplin otevřeného mistrovství Rakouska a České republiky ve swoopingu, které se konalo o víkendu v Klatovech.


Na oblíbené letiště nedaleko města pod Černou věží se sjeli závodníci z téměř dvou desítek zemí. „Přijeli k nám parašutisté z Ameriky, Austrálie i dalších států. Jsou tu i velmi dobří závodníci v tomto poměrně novém sportu,“ řekl Deníku Petr Hlaváček z Pošumavského aeroklubu Klatovy.


Tisíce seskoků


Swoop je pilotáž extra výkonného padáku v těsné blízkosti země. „Swooping je poměrně mladá, radikální disciplína parašutismu, která přišla na svět s vývojem velmi výkonných malých padáků. Ty mají velikost 95 čtverečních stop, tj. necelých 9 m2, což je méně než 1/3 rozměru padáku, který používají parašutisté při prvních seskocích,“ vysvětlila Eva Maixnerová z Aeroklubu České republiky a dodala, že piloti musejí mít padák naprosto pod kontrolou po celou dobu seskoku a hlavně při finálním manévru. Jakákoliv chyba – třeba špatný odhad výšky při narychlení padáku – může stát pilota těžká zranění, někdy dokonce i život.

To, že jde o poměrně nebezpečný sport, nám potvrdili i parašutisté, kteří v Klatovech závodili. „Zde je to především otázka počtu seskoků. Zatímco v jiných parašutistických disciplinách se můžeme bavit o stovkách seskoků a ti lidé budou patřit k absolutní špičce, tak tady stovka neznamená vůbec nic. Ti nejlepší tady mají deset, dvanáct tisíc seskoků. Já jich mám přes pět tisíc a jsem úplně na začátku,“ uvedl jeden z českých reprezentantů Zbyněk Živný. Ten dodal, že vysoký počet seskoků je důležitý zejména kvůli tomu, že nejde natrénovat jeden univerzální skok. „Pořád se mění počasí, vlhkost, teplota, místní podmínky jsou vždy specifické. I proto musí neustále trénovat i mistři světa,“ vysvětlil Živný.


Zlobilo počasí


V Klatovech se soutěžilo ve dvou disciplinách – přesnost přistání (soutěžící proletí svým padákem trať shromažďováním bodů za dotyk se zemským povrchem a za přesné přistání s prolétáváním v rovné nebo zakřivené dráze) a vzdálenost (soutěžící proletí svým padákem trať na co možná nejdelší vzdálenosti). Živný i další závodníci však museli v Klatovech bojovat nejen s náročností disciplin, ale i počasím. Například v pátek se nedalo vůbec skákat, pak se ale přece jen situace zlepšila.