Motokrosový přebor západních, středních a severních Čech, další závod seriálu Buell Cup, se jel na trati v Tupadlech u Klatov.

Trať byla před samotným závodem připravena v duchu mistrovství světa, „navoraná“ do půlmetrové hloubky, což se ukázalo později pro jezdce jako velká prověrka. Pár dní před závodem totiž pršelo, což s tratí udělalo své, ale v den závodu vyšlo počasí na jedničku. Přední jezdci si trať pochvalovali, protože těžký terén byl dobrý jako kvalitní trénink na velké závody, ale pro ty, co se motokrosem jen baví, byla trať hodně těžká. Někteří přecenili svoje síly, a tak si doktor docela slušně zaběhal. Doufejme, že všichni jezdci jsou nebo budou v pořádku a co nejdříve nasednou na motorku.

Pozvání na závod přijali od pořadatelů, firem Grosskopf a SteelPro.cz, i jezdci takového formátu, jako tovární jezdec italského týmu TM Racing Petr Smitka nebo extovární jezdec TM Racing v enduru, jeden z nejúspěšnějších jezdců české historie a momentálně čtvrtý muž celkového pořadí MMČR v motokrosu a první muž v kategoriích Cross Country a Enduro Michal Kadleček. Do Tupadel dorazili i momentálně druhý jezdec v pořadí mistrovství Evropy a známý showman Petr Bartoš, mistr Evropy a České republiky v enduru David Čadek, nebo známý jezdec endurového týmu KBS ÚAMK Unhošť Jakub Horák a mnoho dalších.

V osm hodin ráno začaly tréninky a většině jezdců se na trať moc nechtělo. Na kvalifikaci však už museli všichni, a tak se brzy bahno „vyházelo“ a udělaly se velké koleje.

65 + 85 ccm

Samotné závody začaly v 12.45 hodin společnou třídou 65 a 85. Ve třídě 65 zvítězil v první i v druhé rozjížďce Petr Polák z týmu VVL Hradiště/Vrhaveč na stroji KTM, a tak si zajistil i první pozici celkově. Druhý v obou jízdách dojel Jan Klimo z Motosportklubu Málkov na stroji KTM, takže bral celkové druhé místo a třetí v první rozjížďce byl Albert Schneedörfer také na KTM. Ve druhé rozjížďce měl Albert hned po startu pád, a tak ho na třetím místě vystřídal Radim Kraus z Horního Podluží také na KTM, což mu zaručilo díky čtvrtému místu z první rozjížďky celkové třetí místo. Všichni jezdci (děti) z této kategorie, zaslouží velký respekt za předvedené výkony na tak náročném terénu.

Hobby MX 2

Druhá na řadě byla třída Hobby MX2, kde byl boj o pozice podstatně zajímavější. Sešlo se v ní nejvíce jezdců a také došlo k nejvíce pádům a bohužel i ke zraněním. První rozjížďku vyhrál Jindřich Slavík z Jiřic na Suzuki 125, ale celkově skončil až šestý, protože za druhou jízdu měl nula bodů. Druhý v první rozjížďce skončil Tomáš Fallada z Motosportu BF na Kawasaki 250, ale také má nula bodů za druhou rozjížďku, takže nakonec skončil až desátý. Třetí v první rozjížďce byl Tomáš Suchánek z Kosmonos na Suzuki 250, který skončil třetí i celkově. Druhou rozjížďku ovládl Lukáš Votava z Chodové Plané na Suzuki 250 a vyhrál i celkově. Druhý byl Miroslav Bureš z Mifamoto Teamu Lety, což mu zaručilo i druhou příčku v celkovém pořadí závodu.

Hobby Open

Další přišla na řadu třída Hobby Open, kterou ovládl v obou jízdách jezdec z Dolního Bousova Jan Riegel na Suzuki a odvezl si tak i celkové první místo. Druhý v první rozjížďce byl Petr Chvojka ze Zdic na stroji Honda 450, ale celkově skončil pátý, kvůli méně zdařilé druhé jízdě. Na třetím místě dvakrát dojel Václav Nedvěd z MX Teamu Kladruby na KTM 450, a skončil tak třetí i celkově. Ve druhé rozjížďce se na druhé místo mezi Riegela a Nedvěda vtěsnal čtvrtý z první rozjížďky Petr Vraný z AMK Stříbro na stroji Yamaha 450, což mu zaručilo i druhé místo v celkovém pořadí tohoto závodu.

MX 2

Třída MX2 nabídla hlavně souboje o první místo mezi Tomášem Paulem z týmu Luka na stroji Suzuki 250 a příjemným překvapením letošního mistrovství republiky a novopečeným členem předního českého týmu MoToman Miroslavem Jiránkem na Kawasaki 250. Tomáš Paul nastoupil poprvé po zranění zápěstí a většinu závodu se pohyboval na prvním místě. Kvůli prodělanému zranění a tím i tréninkové absenci nedokázal však udržet vysoké tempo závodu a musel se v obou rozjížďkách sklonit právě před Miroslavem Jiránkem. Třetí příčku za třetí místa v obou rozjížďkách vybojoval po spolehlivém výkonu Jan Uher z Mlékojed u Neratovic na KTM 250.

Open

V královské třídě Open zvítězil v obou rozjížďkách s velkým přehledem Petr Bartoš z týmu Orion Litomyšl – RS Petrol na KTM 450. Petr po celý den bavil publikum svojí jízdou se skoky ve stylu freestyle i při rozhovoru s moderátorem akce Radkem Nakládalem. Druhý v první rozjížďce a nakonec i celkově skončil tovární jezdec italského týmu TM Racing Petr Smitka, který v tomto závodě nastoupil za tým Hulho. Petr si tento rok vybírá zranění, které si doléčil před několika dny a místo účasti na mistrovství světa se rozhodl „rozjet“ na tomto závodě v Tupadlech a také o týden dříve na mistrovství republiky v Holicích, kde celkově vyhrál. Ve druhé rozjížďce dojel Petr Smitka třetí za Michalem Kadlečkem, kterému v první rozjížďce vypověděl stroj. Třetí v první jízdě i celkově byl multifunkční jezdec Patrik Liška, který se zúčastňuje motokrosových závodů i seriálu Cross Country a Enduro, kde si vede opravdu velice dobře. Patrik předvádí velice pohlednou jízdu pro oko diváka, což ocenili odborníci i laici. Čtvrtý celkově byl David Čadek za dvě čtvrtá místa a pátý skončil Michal Baborovský z Jílové u Prahy na Hondě 450 s B licencí.

Jan Šlegl

Výsledky:

65 + 85 ccm

Hobby MX 2

Hobby Open

MX 2

Open