Euforické zvolání televizního komentátora Roberta Záruby znělo v uších fanoušků ještě dlouho poté, co český tým finálovou výhrou nad Finy v prodloužení dokonal husarský kousek.

„A od té doby to také už nikdo nedokázal,“ připomíná Tomáš Vlasák.

Někdejší excelentní útočník byl u všech tří slavných triumfů.

Předtím sice rychlému křídlu účast na mistrovství světa několikrát na poslední chvíli utekla, ale v roce 1999 se dočkal a zakotvil v základní sestavě českého týmu.

V Petrohradě před 20 lety byl už Vlasák jedním z lídrů obhájců zlata, když k zisku druhého titulu přispěl čtyřmi góly a pěti asistencemi. A nechyběl ani ve výběru trenérů Augusty a Martince pro šampionát 2001 v Německu (z Plzně tu tehdy byli ještě brankář Dušan Salfický a obránce Jaroslav Špaček).

Fanoušci byli namlsaní a tak nějak očekávali další úspěch. Oslavy pro hokejové hrdiny byly plánovány jen v případě zisku zlata.

Druhé a třetí místo jako by už nikoho nezajímaly.

„My jsme ale zůstávali nohama na zemi. Za dva tituly jsme byli vděční, ale do Německa jsme odjížděli s pokorou. Mančaft se trochu obměnil, ale znovu se dala dohromady dobrá parta,“ vrací se Vlasák do minulosti.

Český tým od začátku turnaje prokazoval ohromnou vnitřní sílu a zarputilost.

Češi na úvod naložili Bělorusům, ale k výhře 5:1 zápas otočili až třemi góly v prostřední části. S domácím Německem uhráli jen remízu 2:2 a až do konce se tahali i se Švýcary (3:1). Vyhráli tak základní skupinu a zdravě nažhavení v další části šampionátu svalili Rusko 4:3, Kanadu 4:2 a Itálii rozstříleli 11:1. Ve čtvrtfinále tak narazili na Slováky, kteří jim slibovali odplatu za finálovou porážku z předchozího mistrovství.

„Hecovali nás, že teď už to vyjde a ať si zajistíme jízdenky na cestu domů. Jenže jsme zase vyhráli,“ připomíná Vlasák vítězství 2:0.

To semifinále i finále zlomili Češi až po základním čase. Se Švédy, posílenými o famózního Sundina, dokonce až na nájezdy. „Švédi byli hodně silní, ale Hnilda (brankář Milan Hnilička) nás podržel a na nájezdy jsme postoupili,“ vzpomíná nyní sportovní manažer plzeňské Škodovky.

Poslední krok do historie pak Češi udělali ve finále proti Finům, i když po dvou třetinách prohrávali 0:2.

„V kabině jsme si říkali, že nemáme co ztratit, ale i když i druhé místo je úspěch, tak ještě zabereme – a vyšlo to,“ říká Vlasák.

„V prodloužení nečekaným vývojem nalomení Finové chybovali a David Moravec trefil vítězství,“ připomíná opojný závěr neúprosné bitvy se severským soupeřem.

A oslavy třetího titulu v řadě? „To se hned tak někomu nepovede, takže i když každý návrat s mistrovským titulem byl nezapomenutelný, tak tenhle byl asi nejveselejší,“ říká Tomáš Vlasák.