Vynikajícího úspěchu v podobě konečného šestého místa dosáhl při své premiéře v seriálu evropského šampionátu v profi třídě KF1 sedmnáctiletý motokárista z Klatov Libor Toman. Další body do své slušné sbírky přidal tento pilot italské stáje Birel v posledním závodě mistrovství v portugalské Braze, kde se vešel mezi desítku nejlepších.


„V oficiálních trénincích Libor zajížděl druhý až pátý čas, V měřáku byl čtvrtý, když na nejrychlejšího ztrácel 0,112 vteřiny. To znamenalo výchozí pozici do rozjížděk ze druhé řady třetího místa. V první jízdě byl Libor šestý a ve druhé třetí. Po součtu tak do prvního finále startoval ze třetí řady pátého místa,“ popsal úsilí Libora Tomana jeho otec Zdeněk Toman.


Zmiňovaný výsledek byl velice slibný, protože trať v Braze byla sice technická, ale zároveň velice rychlá, 1350 metrů se jelo 51,9 vteřin, což je profil šitý klatovskému motokáristovi doslova jako šitý na míru.


„Jenomže ráno ve Warm Upu v den ostrého závodu měl Libor poruchu spojky, která byla podle nových pravidel upravena speciálně na tuto trať. Bohužel takovou spojku měl výrobce motorů Iame připravenu jen jednu, jelikož úprava technických pravidel od CIK FIA byla v platnosti pouhých sedm dní a výrobce další připravit nestačil. To znamenalo do finále namontovat sériovou spojku, která má velký vliv na výkon motoru, což způsobuje ztrátu až 0,8 vteřiny na jedno kolo,“ přiblížil synovy technické peripetie Zdeněk Toman. Přesto všechno talentovaný jezdec z Klatov ve finále dojel na velice pěkném osmém a devátém místě. V celkovém hodnocení seriálu mistrovství Evropy profi KF1 mu patří šestá příčka, jeho stájový kolega Sauro Cesseti byl celkově osmý.


„Je to určitě největší úspěch našeho kartingu v této profi třídě největší úspěch našeho kartingu, ale Libor byl přesto velice zklamán. To je bohužel motorsport, v němž výsledek ovlivňuje mnoho věcí, technika, rychlost, kvalitní tým, a když je i tohle všechno, nesmí chybět to nejdůležitější – štěstí,“ uvedl Liborův otec.


Libor Toman jako jediný z dvaadvaceti bodujících pilotů měl body ze všech závodů, byl nejlepším jezdcem stáje Birel a zároveň byl nejúspěšnějším nováčkem ve třídě KF1. „Pilotům na prvním až pátém místě celkového pořadí je od sedmadvaceti do čtyřiatřiceti let a závodili už před tím, než se Libor narodil. Jsou velice zkušenými závodníky, protože profi třídu KF1 jezdí minimálně deset let i více,“ připomněl Zdeněk Toman. „Libor závodil v této profi třídě první sezonu, vedl si skvěle a je velkým příslibem do budoucna,“ tlumočil slova majitele stáje Birel Motorsport Roniho Sala Toman starší. Klatovský motokárista nezůstal ani mimo pozornost médií.


To, že si talentovaného mladíka italský zaměstnavatel hýčká, dokázal po návratu do Milána pozvánkou na společný oběd, při němž na Libora Tomana čekalo obrovské překvapení. Tím byl pilot Formule 1 ze stáje BMW Robert Kubica. „Libor strávil s Kubicou prý asi dvě hodiny a, jak mi syn říkal, Robert Kubica je prý úplně normální kluk. Mluvili spolu italsky a konverzace prý v žádném případě nevázla. Kubica totiž jezdil také několik let káry, takže si měli o čem povídat. Libor prý Robertovým prostřednictvím také nahlédl do zákulisí F1. Setkání s Kubicou bylo pro Libora určitě nezapomenutelným zážitkem,“ řekl Zdeněk Toman.