Bikery všech vyznání od crosscountry přes enduro až po sjezd čekaly velice náročné dva závody. Sobotní XC okruh a nedělní blátivý sjezd.

Pravidla závodu o Krále Špičáku byla jednoduchá – jet oba závody na jednom kole a získat co nejvíce bodů na základě pořadí v obou závodech.

„Bylo proto naprosto samozřejmé, že na crosscountry okruhu uvidíme sjezdová kola a naopak i na sjezdové trati se objeví neodpružená horská kola. Neznalí přihlížející si ťukali na čelo. Na místě ale bylo spíše s respektem ocenit výkony všech zúčastněných,“ uvedl k závodu Radek Vaniš z Bikeparku Špičák.

Crosscountry

Do celkem pěti kol crosscountry okruhu o délce 1,8 km mužské kategorie nejlépe nastoupil Tomáš Pešek z Remerx Cycling Team Kolín, který celý závod vyhrál systémem start – cíl. S odstupem necelých dvou minut za ním se udržel Tomáš Trunschka z týmu Caffe Nannini. Třetí místo celkově pak vybojoval ještě kadet Luděk Šeller z týmu ČS Specialized.

V ženské kategorii s převahou sobotní závod vyhrála Karla Štěpánková z Kona cycling point. Za ní skončila druhá žena celého startovního pole Olga Loužková.

Zkrátka nepřišli ani nejmladší cyklisté. Pro ty bylo vypsáno několik věkových kategorií a vytyčeny kratší okruhy pro horská kola.

Sjezd

Nedělní počasí závodu vůbec nepřálo.

„Do ranního tréninku sjezdu se nikomu moc nechtělo především kvůli neustálému dešti. Závod nakonec odstartoval podle časového plánu. Závodníci se však museli vyrovnat s rozmoklou, a tudíž nevyzpytatelnou tratí,“ pokračuje Vaniš.

Jelo se na dvě kola a z nich se započítával pouze lepší čas. Většina závodníků toho využila a svůj čas v druhém kole zlepšila. Celkové pořadí na prvních místech pak vypadalo takto: 1. Marek Taišl ze Spoke.cz 2. Richard Joza z Koloshop.cz a 3. Hynek Strouha z Exe jeans team.

Titul King of Špičák

Všichni pak s napětím očekávali, jak dopadne celkové pořadí v boji o titul King of Špičák, zda budou mít navrch sjezdaři nebo crosscountristé. Nakonec se ukázalo, že ti nejrychlejší ze sobotního XC závodu to umí i pěkně rychle po sjezdové trati, přestože nejedou na celoodpruženém kole.

Tomáš Pešek, který v sobotu vyhrál, potřeboval získat i body v nedělním sjezdu, což se mu nakonec podařilo. Časem z druhé jízdy, který stáhl takřka o minutu oproti první, získal dalších 12 bodů. Tomáš Trunschka přes lepší umístění ve sjezdu nekokázal stáhnout bodový náskok, který měl Pešek ze soboty. Pořadí na prvních dvou místech v celkovém hodnocení King of Špičák tedy kopírovalo sobotní XC. Vyrovnaným výkonem v obou dnech se na třetí místo dostal Jakub Pytlík.

Jedinou ženou na startu nedělního sjezdu byla Olga Loužková. Odjela obě dvě jízdy, a získala tak titul Královna Špičáku.

„Kromě zlaté koruny a rámu KONA Stinky deluxe si král Špičáku odnesl cyklokomponenty WTB a jízdenku do bikeparku. Další ceny si zasloužili i ti nejlepší z jednotlivých věkových kategorií a disciplín,“ dodal Vaniš.