Zmínili jsme i vítězství Benjamina Leby, Alžběty Dlouhé, Davida Jandy a Tomáše Krále v celkovém hodnocení Krušnohorského pohárku, ale to nejlepší jsme si pro vás nechali na konec.

David Janda z SA Špičák vyrazil po ukončení pohárků na neoficiální mistrovství světa žáků - tradiční Kids- trophy v rakouském městě Zauchensee. Janda se zde nezalekl velké konkurence devadesáti závodníků z alpských i dalších zemí světa a vybojoval dvě fantastická třetí místa.

Na stejném podniku jako Janda po dlouhodobém léčení úrazu získala Kristina Lebová ze Sokola Špičák opět ve velké konkurenci úchvatné dvanácté místo. Oba lyžaři závodili v kategorii dvanáctiletých v obřím slalomu a skikrosu.

Z KITZBÜHELU DOMŮ S DVĚMA CENNÝMI KOVY

Dalších brilantních umístění v Alpách dosáhli sourozenci Schejbalovi z SK Špičák. Na mezinárodním mistrovství Mnichova, které se jelo na světoznámém Hanenkamu v Kitzbühelu, získala desetiletá Lucie druhé místo a dvanáctiletý Jan vybojoval kov s bronzovým leskem.

FAMÓZNÍ ZEMANOVÁ PRAVIDELNĚ VÍTĚZILA

V dnešním přehledu úspěchů se dočká zasloužené pochvaly řada dalších šumavských závodníků od žáků až po dospělé. O to cennější je fakt, že i ve starších kategoriích byly dosaženy špičkové výsledky. V první řadě to platí o mladší žákyni Nicole Zemanové z klubu SA Špičák, která na republikových závodech získala osm vítězství včetně titulu mistryně republiky v obřím slalomu. Zemanová vítězila pravidelně ve slalomech i obřích slalomech. V této kategorii absolvovala řadu závodů i Ema Vanišová z SA Špičák, jejíž nejlepší výsledek bylo 6. místo v Černém Dole a devátá příčka na MČR ve Špindlerově Mlýně – obojí ve slalomu.

V kategorii starších žaček byla výborná Sára Jedličková z ST Šumava, která na republikovém šampionátu získala osmé místo ve slalomu a v obřím slalomu skončila na dvanácté pozici. Celkově se mladá lyžařka umístila na 7. místě v Poháru Nokia Tyres. /Celkové hodnocení seriálu závodů RKZ/.

V kategorii starších žáků bojoval Martin Malý z Tatranu Železná Ruda, nejlepšími jeho umístěními byla dvě šestá místa (celkově 16. místo v Poháru Nokia Tyres). V této kategorii prvním rokem startoval ve čtrnácti závodech i Adam Maxa z SA Špičák, kterému se přes velkou snahu příliš nevedlo a řadu dobře rozjetých závodů nakonec nedokončil. Přesto si i Adam Maxa zaslouží ocenění zejména za start v mezinárodním skiinterkriteriu v Říčkách, kde skončil ve slalomu jako druhý z osmi českých reprezentantů, za deváté místo v obřím slalomu v Peci pod Sněžkou a třináctý „flek“ ve Špindlerově Mlýně.

NEMOC ZÍKOVOU NEZASTAVILA

Vskutku zvláštní kapitolou je příběh Báry Zíkové ze Sokola Špičák, která ve svém závodnickém vývoji vyhrávala téměř každý svůj závod od přípravky až po starší žačky a právem byla několik let v reprezentaci ČR.

Po přechodu do juniorek se jí v minulé sezoně už nedařilo dojíždět závody a nakonec přišly i jiné problémy. Na letošní sezonu Zíková absolvovala tvrdou letní přípravu, načež těsně před jejím zahájením přišla nemoc s dvouměsíčním léčením.

A v březnu přišla bomba – Barbora Zíková zajela 6. místo na FIS v Monte Cavalo v Italii a na FIS závodech ve Špindlerově Mlýně získala dvě druhá místa v obřím slalomu a 4. místo ve slalomu, kde porazila několik reprezentantek naší republiky. Přestože přišla o tři čtvrtiny sezony, skončila čtvrtá v celkovém hodnocení Českého poháru mladších juniorek. Mladá lyžařka je zkrátka zpět a její soupeřky se mají opravdu na co těšit.

V juniorech odvedl skvělé výkony Marek Mueler ze Sokola Špičák, který v těžké konkurenci ve FIS závodech dosáhl čtyř vítězství ve slalomech, jednoho stříbra v obřím slalomu a řadu dalších výborných umístění. V celkovém hodnocení Českého poháru skončil první v juniorech a druhý při hodnocení mezi muži. Mueler má tak dobře našlápnuto do mužské reprezentace, což se od doby Marcela Maxy, který se držel v nominaci téměř desetiletí, nikomu z našeho kraje nepodařilo.

ABSOLUTORIUM ZASLOUŽÍ I OSTATNÍ

Závěrem je nutno poznamenat, že získat úspěchy na republikové úrovni je se stoupajícím věkem závodníka stále náročnější; znamená, celoroční velké nasazení a oběti od závodníků přes trenéry až po rodiče. Proto je nutno ocenit nejen závodníky na nejpřednějších místech a alespoň jmenovat i další, kteří se těchto náročných závodů pravidelně zúčastňovali.

Z SA Špičák to byli David Maxa, Adam Hladík, Jiří Ševčík, Kateřina Jandová, Kateřina Altmanová a Milan Koryťák. Z ST Šumava Jan Voves a ze Ski Černý Tereza Nová. Oni i jiní další z široké základny malých lyžařů na Šumavě mohou ještě vyskočit do absolutní špičky.

Poděkujme také trenérům i funkcionářům lyžování za tyto skvělé výsledky, které dobře reprezentují náš region v celé republice. Dík patří i pracovníkům šumavských areálů, kteří vytvářejí dobré podmínky k přípravě závodníků, i když je to pro ně často nelehký úkol.