A představí se na ní třeba finský jezdec Kalle Rovanperä, který už může obhájit mistrovský titul, druhý muž průběžného pořadí Elfyn Evans z Velké Británie nebo dnes už legendární francouzský pilot Sébastien Ogier i další hvězdy.

Českou republiku bude zastupovat jedenáct závodníků na čele s Erikem Caisem, dále pak Štěpán Vojtěch nebo Adam Březík. S regionem je spjatý mladý Jiří Jirovec, který jde ve šlépějích otce.

Sébastien Ogier testoval trať na Strakonicku.Sébastien Ogier během testovaní tratě na Strakonicku.Zdroj: CER/Lukáš Chum

„Světoví jezdci na šumavských tratích jsou splněným snem příznivců, ale i pošumavského autoklubu,“ prohlásil Rudolf Salvetr, starosta Klatov, pro které je to obrovská událost. Českou elitu hostí při Rallye Šumava pravidelně každý rok, ale tohle je přece jen ještě vyšší level.

Finská rallye: Takamoto Katsuta
Dvorní fotograf rallye vypráví o strachu v Rusku i Ogierovi. Jak ukáže Česko?

„Je to velká výzva, cítíme obrovský díl zodpovědnosti, aby soutěž hladce proběhla. Je na všech fanoušcích u trati, aby svým chováním pomohli a neobyčejný sportovní zážitek všem přinesl jenom radost,“ doplnil starosta Klatov na tiskové konferenci před světovou rallye.

A sen se plní nejen pořadatelům, ale i fanouškům. „Na Čínov jezdím z Plzně pravidelně při Šumavě, takže si to nemůžu nechat utéct ani teď, zvlášť když se legendární okruh pojede v této podobě zřejmě naposledy,“ hlásil už týden předem 57letý Honza, který do Klatov vyrazí i se synem a kamarády.

Legendární Klatovský okruh (Čínov) - letošní Rallye Šumava Klatovy.Václav Pech na legendárním Klatovském okruhu (Čínov). Středoevropskou rallye si ale zkušený jezdec užije jen v roli diváka.Zdroj: Jindřich Schovanec

Jestli zůstanou i do pátečních rychlostních zkoušek Vlachovo Březí, Zvotoky a Šumavské Hoštice ještě zvažoval. „Uvidíme i podle práce,“ vysvětloval, že na okruhovou čtvrteční zkoušku poblíž Klatov, která startuje po 18. hodině, si nemusí brát dovolenou, i když kolem trati očekává davy podobných nadšenců.

S novým vozem, dalším silným partnerem a smělejšími plány a cíli půjde do 52. ročníku Barum Czech Rally Zlín lukovský pilot Adam Březík. Sedla bude nejnovější evoluci Škody Fabia  Rally2 evo.
Čeští fanoušci jsou jedni z nejlepších na světě, zní před Středoevropskou rallye

„Predikce jsou takové, že by mohlo přijet pětatřicet až čtyřicet tisíc lidí,“ odhadoval i Jiří Valenta, dlouholetý organizátor Rallye Šumava, který se samozřejmě podílí i na letošní Rallye Europa Central, jak zní přesný název. Ta se potom o víkendu přesune na silnice v Rakousku a Německu. Slavnostní vyhlášení proběhne v neděli v poledne v Pasově.

Program Středoevropské rallye - část v Klatovech

Čtvrtek (26. října) - 13.00: otevření fanzóny na náměstí Míru a na okruhu, 13.00: předváděcí jízdy na Čínovském okruhu, pojede 45 nejrůznějších aut, 16.51: přeskupení a technická zóna Klatovy, 18.05: superspeciální rychlostní zkouška 2 – okruh Klatovy, 20.00: koncert skupiny Čechomor na náměstí Míru. Pátek (27. října) - 9.50 až 17.00: rychlostní zkoušky Vlachovo Březí, Zvotoky a Šumavské Hoštice.

Václav Pech (vpravo) se spolujezdcem Petrem Uhlem po triumfu na Invelt Rallye Pačejov.
Český matador Pech na světové rallye. U trati jako divák, směje se