Ve stověžaté matičce měst nebudou pochopitelně chybět ani borci z florbalového oddílu Sport Club Klatovy, kteří budou zápolit v nejpočetnější mužské kategorii Open.

Floorball Czech Open je svou velikostí a extrémně kvalitním obsazením považován za jeden z největších a nejprestižnějších florbalových turnajů na světě. V letošním roce bude v několika halách po celé Praze startovat přes dvě stovky týmů. Největší zastoupení má pochopitelně malá země v samotném srdci Evropy, avšak do desetimilionového ráje přijede také přes dvacet družstev ze Švédska, Finska či Švýcarska. Tedy naprostých florbalových velmocí. Do stověžaté Prahy ale přicestují i týmy z dalekých, florbalově exotických a teprve rozvíjejících se destinací. Týmy z Ruska, Indie či Singapuru budou jistě příjemných zpestřením unikátního sportovního setkání.

Jak už bylo řečeno, klatovští florbalisté budou svádět tuhé bitvy v nejpočetnější amatérské kategorii Open. V základní skupině Západočeši změří síly s českým týmem Olymp Florbal, švýcarským Baar United a After ski z Finska. „Máme v týmu spoustu nových mladých kluků, juniorů, pro které bude turnaj velkou zkušeností. Chceme těmto mladým hráčům ukázat, že dospělý florbal je mnohem tvrdší a rychlejší. Czech Open bereme jako výborné zpestření přípravy na nový ročník. V Praze nás čekají výborné zápasy s kvalitními protivníky. Hráči navíc poznají i jiné herní styly, které týmy ze zahraničí praktikují. Už se moc těšíme, bude to škola florbalu,“ řekl Deníku Jiří Klouda, manažer oddílu a sekretář SC Klatovy, který v hlavním městě nahradí na pozici trenéra Davida Hlaváčka, jenž se k týmu z důvodu vysokého pracovního vytížení připojí až v září.

Program klatovského týmu v základní skupiny – čtvrtek 14.20: SC Klatovy – After ski (Finsko), 18.20: SC Klatovy – Florbal Olymp, pátek 10.30: SC Klatovy – Baar United (Švýcarsko). Všechny zápasy hrají Klatovy ve sportovní hale v Kunraticích.

Pro muže pořadatelé z Tatranu Střešovice ve spolupráci s Excalibur Tours Praha vypsali celkem čtyři kategorie – Elite (elitní), Open (otevřená), Pro (profesionální) a U21 (turnaj hráčů do 21 let). V opačném pohlaví se bude zápasit "jen" ve dvou kategoriích, a sice elitní a otevřené.

Program florbalistů Klatov v základní skupině Czech Open 2019.

CZECH OPEN PŘEDSTAVÍ NEJLEPŠÍ TÝMY SVĚTA I NOVINKU

Florbalové Czech Open je pozoruhodným spojením tradice a kvality. Již od roku 1993, kdy se turnaj poprvé konal, do Prahy pravidelně jezdí ty největší florbalové hvězdy. Málokterý sportovní podnik v Česku má takové obsazení a prestiž jako právě Czech Open. Letošní 28. ročník turnaje, nad nímž převzal záštitu pražský primátor Zdeněk Hřib, začíná 8. srpna a bude stejně zábavný jako v uplynulých letech.

Příznivci florbalu se mohou těšit na obhájce zlata z loňského Czech Open Falun, který si dál drží vysoký standard – v letošním superfinále švédské ligy jen těsně podlehl Storvretě. Nebude chybět ani Pixbo, které v Praze obvykle patří mezi nejlepší – a to jak v mužské, tak v ženské soutěži. Po roční odmlce se vracejí dva titáni: nejslavnější švýcarský klub Wiler Ersigen a Mladá Boleslav, český vicemistr s kádrem plným reprezentantů. V nejprestižnější kategorii mužů se letos diváci nedočkají týmů z Finska, ale zato se jim představí lotyšský tým Lekrings. Lotyši na loňském MS mužů překvapivě zdolali Čechy a v podobný úspěch budou v Praze doufat i hráči Lekringsu.

Pořadatelé Czech Open se dlouhodobě snaží, aby kvalitní, vyrovnané zápasy byly k vidění ve všech kategoriích, nikoliv jen v mužské „elitě“. Silné týmy (Kladno, Vinohrady, Bulldogs Brno, národní tým Singapuru a další) se utkají ve skupině Muži Pro, která existuje od roku 2014. Premiéru má letos kategorie U21, v níž na sebe narazí mužstva složená z hráčů do jednadvaceti let. Nejvíc přihlášených je tradičně v otevřené kategorii mužů, která přivítá i několik týmů z dalekých destinací.

V ženské elitní skupině se dají očekávat napjaté souboje. Favoritem bude již zmíněné Pixbo, které bude obhajovat zlato. Nebezpečné budou ale i další čtyři švédské výběry či například současný šampion ženské extraligy Vítkovice, pro kterého bude turnaj přípravou na Pohár mistrů. Zpestřením otevřené kategorie žen, do které se přihlásilo 48 týmů, bude účast reprezentantek Singapuru.

Celkem na Czech Open přijede 228 týmů ze sedmnácti zemí světa. Zápasy se budou hrát v třinácti pražských halách. O dodržování pravidel se bude starat více než stovka rozhodčích. Turnaj, jehož hlavním partnerem se stal Unihoc, vyvrcholí v neděli 11. srpna v hale na Podvinném mlýně, kde se odehrají všechna finále, včetně rozhodujícího zápasu mužské elitní skupiny. Více informací o akci najdete na stránkách www.czechopen.cz.