Již první etapa, která se jela ve svátek – v pátek 28. října 2016 v noci, ukázala, že závodění na Šumavě nebude snadnou záležitostí. Po slavnostním startu v 19 hodin v Nýrsku se jezdci pustili do úvodní rychlostní zkoušky, která byla situována v prostoru bývalých kasáren. Na této „erzetě“ čekalo jezdce několik prudkých výjezdů a sjezdů, technicky náročná část trati v lesnatém úseku a nakonec umělé překážky z klád a valníku. „Potom jezdce čekal noční přesun do areálu bývalého vojenského prostoru na Klenové, kde absolvovali čtvrtou rychlostní zkoušku na terénním okruhu,“ upřesnil ředitel závodu Jan Žižka.

Druhý závodní den začal druhou etapou a ta opět první RZ v kasárnách v Nýrsku. Spojovací částí trati se závodníci poté přesouvali na třetí RZ v Pocinovicích, protože „erzeta“ číslo 2 v Chudeníně byla pro naprostou nesjízdnost zrušena. Třetí RZ v Pocinovicích byla nejtěžší částí celého závodu. „Prudké výjezdy a technické pasáže v zalesněném terénu si bohužel vybraly svou daň v podobě několika nepojízdných závodních strojů a jedné vážnější nehody, kdy byl nutný zásah zdravotnické záchranné služby. Jezdec Markus Krug, startovní číslo 56, utrpěl středně těžké zranění a v současné době je již po operaci ramene,“ uvedl Žižka.

Druhá etapa pak pokračovala čtvrtou rychlostní zkouškou na Klenové a zakončena byla opět úvodní “nýrskou erzetou“. Před startem třetí etapy jury závodu po poradě s jezdci rozhodla o jejím zkrácení, protože náročnost závodu byla velmi vysoká a únava jezdců již začínala být riziková. Proto byla v rámci třetí etapy odjeta pouze první RZ v Nýrsku.

„Celkově nám závod ukázal, že soutěžní koncept s rychlostními zkouškami je pro jezdce zajímavý a divácky velmi atraktivní. Zkušenosti z prvního ročníku využijí organizátoři z Českého offroad klubu při přípravě seriálu Last Adventure 2017, ve kterém jsou plánovány čtyři soutěže v České republice se zakončením opět v říjnu v Nýrsku,“ dodal Žižka.

Ve třídě 4x4 Expert vyhrál Václav Hucl před Josefem Stuchlíkem a třetím Radkem Švubem. Dalšími vítězi „nýrského klání“ byli Michal Lamina (4x4 Challenge), Michal Záděra (4x2 Sport) a Pavel Kobr (4x4 Buggy).