Maratonský kalendář tentokrát lyžaře (i lyžařky) zavedl do Švédska, kde se konal 90 km dlouhý Vasaloppet (Vasův běh), který se běží se na památku útěku švédského šlechtice, budoucího krále Gustava Vasy před dánským králem Kristiánem II. Dánským v roce 1520. Závod, který se poprvé uskutečnil už v roce 1922, dokončil jednatřicetiletý rodák z Nové Hůrky u Prášil na 44. místě.

Český laufař ze Šumavy Jan Šrail obsadil na věhlasném Vasově běhu 44. místo.Český laufař ze Šumavy Jan Šrail obsadil na věhlasném Vasově běhu 44. místo.Zdroj: Vltava Fund Ski team & Šumavský skimaraton

Cílovou pásku proťal jako čtvrtý nejrychlejší Čech se ztrátou devíti minut a dvaadvaceti vteřin na vítězného Nora Nyygarda. „Jsem poměrně spokojený, ale zároveň i trochu zklamaný. Na začátku sezony jsem se držel v závodech okolo dvacátého až pětadvacátého místa, ale teď je to o poznání horší,“ stýskal si Jan Šrail v telefonickém rozhovoru pro Klatovský deník.

Rodák ze Strašína na Šumavě Michal Ženíšek se zúčastnil dalšího světového šampionátu v závodech psích spřežení na sněhu, které se pod křídly Mezinárodní federace sleddogových sportů tentokrát konalo v norském Hamaru.
Nejvíce mě na tom baví pohyb a práce se psy v přírodě, říká Ženíšek o mushingu

Problémy u něj nastaly zhruba na začátku druhé třetině závodu, jehož trať vede z města Sälen přes severské lesy, občerstvovací stanice Smågan, Mångsbodarna, Risberg, Evertsberg, Oxberg, Hökberg a Eldris, až do cíle, který je ve městě Mora.

„Zhruba na třicátém kilometru mě chytly křeče. To se mi stalo asi poprvé v životě,“ divil se Jan Šrail s tím, že na závod tentokrát nebyl dobře nastavený. „Na víc jsem teď asi neměl,“ doplnil zklamaně.

Jan Šrail (uprostřed) po závodě Českého poháru na Zadově.
Jan Šrail vyhrál na Zadově závod Českého poháru v běhu na lyžích

Velikou radost mu však udělaly body v první sprinterské prémii, kde skončil druhý. „Byl jsem trošku překvapený, že jsem na první prémii skončil takhle vysoko, protože jsem po ní vyloženě nešel, ale spíš jsem se chtěl soustředit na konečný výsledek. Rozhodně jsem však rád, že jsem nějakými body pomohl našemu týmu,“ liboval si věčně usměvavý chlapík z Vltava Fund Ski Teamu.

Teď už se soustředí na další závod, který je na programu 19. března v Norsku. „Čeká mě Birkebeinerrennet, běh na 54 km klasickou technikou, který je hodně těžký, a který jsem běžel zatím pouze jednou v životě. V Norsku ale panují výborné podmínky, takže by to mohlo být celkem fajn,“ uzavírá Šrail.

XXXVII. Šumavský skimaraton 2022. Fabián Štoček (vlevo) ve vítězném objetí s věčně usměvavým Janem Šrailem.
FOTO, VIDEO: Prvenství v srdci Šumavy. Sněhový souboj parťáků vyhrál Šrail