Na elitní lyžaře včetně Jana Šraila, rodáka z Nové Hůrky u Prášil, čekala po prologu v Livignu novinka seriálu – závod v italské Val Venostě (La Venosta) na 34 km.

Jan Šrail, který ve středu oslavil své 29. narozeniny, závod zvládl jako osmadvacátý nejrychlejší muž a oproti premiéře v Livignu si polepšil o čtrnáct příček. „V první řadě bych chtěl opět pochválit náš servisní tým, který kvůli rozbitému autu na cestě do Itálie musel dost improvizovat. Znovu jsem měl výborně přichystané lyže, které mi v závodě dost pomohly,“ svěřil se Deníku Jan Šrail.

„Co se týče samotného závodu, jsem velmi spokojený. Ale vím, že mám i na víc. Stoprocentně připravený bych chtěl být především na závody, které přijdou po Novém roce,“ naráží Šrail na skutečnost, že od poloviny ledna do poloviny února má seriál dálkových běhů na programu hned pět závodů. A právě na tohle náročné měsíční období se šumavský borec soustředí. „Tam se bude lámat chleba,“ přemítá.

Druhý podnik Visma SkiClassics vyhrál Rus Vokujev před hvězdným Eliassenem z Norska a jeho krajanem Pedersenem, který vede celkové pořadí seriálu. Šrail na vítězného Vokujeva ztratil necelé čtyři minuty a po dvou závodech mu patří se ziskem 102 bodů 35. místo.

Mezi ženami slavila prvenství norská závodnice Slindová. Nejlepší z Češek Kateřina Smutná (rovněž v barvách ed system Bauer team) obsadila pátou příčku.

Po Novém roce se hvězdami nabitá série stěhuje z Apeninského poloostrova do sousedního Rakouska. 11. ledna se v Seefeldu běží slavný a náročný Kaiser Maximilian Lauf na 60 km. „Tohoto závodu bych se ale vůbec neměl bát. Je sice delší, ale v jeho profilu je mnohem víc úseků stoupání, což mi docela vyhovuje. Když se nad tím tak zamyslím, tak většinou ztrácím na rovinkách. Mým cílem je se opět v pořadí posunout o kousíček výš,“ má jasno Jan Šrail.