Slavný závod na území České republiky byl sedmým dílem letošního ročníku náročných dálkových běhů na lyžích Visma SkiClassics. Oproti loňsku, kdy rodák z Nové Hůrky u Prášil figuroval až v sedmé desítce výsledkové listiny a zaběhl o patnáct minut horší čas, si Jan Šrail výrazně polepšil. I přesto byl však osmadvacetiletý lyžař se svým výkonem velmi nespokojený.

„Nejradši bych se o Jizerské padesátce vůbec nebavil, nepovedla se mi. Tentokrát mi nejely ani lyže, podmínky byly dost těžké,“ smutnil.
Přitom závod v Jizerských horách nezačal pro Šraila vůbec špatně. „Po výjezdu z první prémie zhruba na jedenáctém kilometru jsem byl v prvním balíku, kde bylo nějakých třináct běžců. Pak mě bohužel Jizerka vytrestala a vedoucí skupinka mi ujela,“ litoval.

„Je to zklamání, protože jsem měl vidinu toho, že by se mi mohlo podařit zajet životní výsledek v závodu SkiClassics. Ale stalo se a teď už nemá cenu se tím zabývat,“ pokračoval lyžař, který měl nutkání nedělní závod dokonce i vzdát. „Ale to jsem nakonec neudělal. Ono to ani nejde, když běžíte doma a kolem trati stojí fanoušci, kteří vás podporují,“ podotkl Jan Šrail.

Téměř 190 cm vysoký sympaťák tedy pokračoval dále. A rozhodně dobře udělal. V závěru se mu totiž začalo více dařit a nakonec na severu Čech zaběhl osmadvacátý nejrychlejší čas. Mezi muži kraloval prvně norský závodník Andreas Nygaard. Nejlepší z Čechů byl čtrnáctý Stanislav Řezáč z týmu Slavia pojišťovna. V kategorii žen vyhrála Švédka Korsgrenová před druhou Kateřinou Smutnou,Šrailovou parťačkou z týmu eD system Bauer Team.

Další závod SkiClassics se jede až téměř za měsíc. Ve Švédsku se koná 90 km dlouhý Vasův běh (Vasaloppet). Šrail se ale fanouškům ukáže ještě mnohem dříve. Již tento víkend se v rámci českého seriálu běhu na lyžích Stopa pro život zúčastní Karlova běhu v Krušných horách. „Na tento závod jsem dostal pozvání. Jde hlavně o to, abych si po nevydařené Jizerce zlepšil náladu a chytil novou chuť do závodění, protože když se vám nějaký závod příliš nepovede jako mně teď padesátka, máte nutkání vzít lyže a hodit je někam do křoví. Je třeba to ale hodit spíše za hlavu a všechny tyhle chmury překonat,“ dodal Jan Šrail.

Ilustrační foto.
Děti zabouchly ženy na balkoně