Největší sportovní areál západočeské Šumavy pořádá jediné mezinárodní závody ve sjezdu horských kol, které se v posledních letech jezdí v ČR, jubilejně podesáté za sebou. Za poslední dekádu se při iXS Downhill Cupu na tratích zdejšího bikeparku (i s letošním ročníkem) představilo či ještě představí celkem přes čtyři tisíce bikerů a bikerek z více než čtyřiceti zemí světa.

Také letos se od pátku 16. srpna do neděle 18. srpna pojede na zdejší nejtěžší, 1750 metrů dlouhé, trati Struggle celkem v sedmi kategoriích - U17 a U19 dívky a chlapci, elite mužů a žen a masters (muži ročník 1989 a starší). V době uzávěrky přihlášek o úterní (13. srpna) půlnoci čítala startovní listina téměř dvě stovky jmen ze třiceti zemí světa včetně například Panamy, Jižní Afriky, Austrálie nebo Indonésie. Nejvíce startujících bude v kategorii elite mužů – celkem dvaadevadesát. Nejvíce bikerů a bikerek závodí v barvách Německa (48) a pořádajícího Česka (25).

Zatím jsou v rámci EDC odjety čtyři závody – dva ve Slovinsku (Maribor a Kranjska Gora) a dva v Itálii (Abetone, Pila). Z průběžného pořadí série se na Špičáku představí lídr elitní kategorie mužů Constantin Ruetsch ze Švýcarska, který vede s náskokem více než 100 bodů i zatím třetí Christopher Philogene z Jižní Afriky. Z nejvýše postavených Čechů pojedou mj. zatím čtyřiatřicatý Ondřej Štěpánek či dvaačtyřicátý Lukáš Studnička. Přihlášen je i loňský vítěz ze Špičáku Stanislav Sehnal, který zatím v žádném závodě letošního EDC nestartoval, či předloňský šampion - Slovák Stanislav Baranek.

Ondřej Štěpánek zatím letos není v EDC se svými umístěními moc spokojen, ale na Špičáku chce být samozřejmě co nejvýš. „Letos jsem zajel nejlépe v Abetone, kde jsem byl desátý a na Špičáku bych proto chtěl skončit nejhůře také do desátého místa. Letos mě už od prvního závodu v Mariboru brzdí problémy s novým kolem, s nímž se stále sžívám a přizpůsobuju se mu. Není to jednoduché,“ přiblížil své pocity před víkendovým závodem ve Ski&Bike Špičák Ondřej Štěpánek.

Z ženské elitní kategorie diváci uvidí průběžně druhou a třetí ženu EDC - Leu Rutzovou ze Švýcarska a Italku Alessii Missiaggiaovou. Na startu bude i Češka Jana Bártová (zatím jela jen jeden závod letošní EDC a figuruje na čtrnácté pozici). Kategorii masters zatím vede Němec Frank Hedwig, který na Špičáku také pojede, stejně jako čeští zástupci Ondřej Fiala (5.) a Tomáš Brožík z Dobřan (8.). Na nejlepší průběžné umístění v EDC zatím dosáhli čeští junioři v U 17 - Robin Novotný (2.) a David Cvinger (4.), oba jsou přihlášeni.

Bez 250 metrů téměř dvoukilometrová trať Struggle s převýšením 320 metrů nabídne celkem 11 atraktivních skoků. „Diváci se bez problémů dostanou ke všem úsekům závodní trati včetně skoků. Letos jsme opět jeden menší přidali v horní části. Na tom největším z nich doskočí jezdci až do vzdálenosti 10 metrů ve zhruba třímetrové výšce,“ popisuje atraktivitu i náročnost závodu jeho ředitel Jan Kasík. Jinak se téměř 70 procent úseků sjíždí lesem či po jeho okraji. Povrch je ze sta procent přírodní a střídá se na něm hlína, kamení a kořeny, překážky i skoky jsou dřevěné.

Špičácký závod, opět zařazený v nejvyšší kategorii mezinárodní cyklistické federace UCI – C1, představuje v tuzemsku nejprestižnější přehlídku evropského i světového downhillu. Jak už bylo řečeno výše, žádný jiný mezinárodní závod v downhillu se v ČR nejezdí. Na odměnách se letos celkem vyplatí přes 5 000 eur. Na „prize money“ dosáhne osmička nejlepších v obou elitních kategoriích (vítězný muž i žena získají každý 600 eur). V ostatních kategoriích se pak odměna vyplácí třem nejlepším.

Pořadatelé ze Ski&Bike Špičák opět zachovají každoroční tradici a nebudou vybírat divácké vstupné. Záznam z finálových jízd odvysílá ČT Sport. Celá série iXS European Downhill Cupu následně vyvrcholí finálovým závodem 20. – 22. září v rakouském Brandnertalu. Provoz celého areálu Ski&Bike Špičák zůstává během akce pro veřejnost neomezen! K dispozici jsou ostatní tratě bikeparku, nezávodící bikeři i jiní cyklisté a diváci mohou využívat lanovku na vrchol Špičáku. Otevřená je i rozhledna.

Program iXS European Downhill Cupu 2019 ve Ski & Bike Špičák - pátek 16. srpna, 12.00: trénink, sobota 17. srpna, 9.00 - 14.00: trénink, 14.30: start kvalifikace, neděle 18. srpna, 8.00 - 12.00: trénink, 12.30: start finálových jízd.

Autor: Karel Samec