Nejprve vyhrála letní olympiádu mládeže v Liberci, kam se sjelo 3500 účastníků z různých sportovních odvětví. Sommerová již podruhé vyhrála tuto soutěž ve stolním tenisu.

Svaz stolního tenisu nařídil účast všem reprezentantům, přestože probíhala soustředění na blížící se mistrovství Evropy. Talentovaná hráčka v soutěži jednotlivců ztratila pouze jediný set a zaslouženě vyhrála. Přidala ještě bronzovou medaili ve čtyřhře a reprezentovala tak Plzeňský kraj nejlepším možným způsobem.

Na již zmiňované mistrovství Evropy se do Ostravy sjelo 558 hráčů ze 47 zemí. Celkem bylo sehráno šest stovek zápasů v soutěži družstev a 12 000 zápasů mezi jednotlivci. Šampionát byl rozehrán soutěží dvoučlenných družstev. Kadetky postoupily ze čtyřčlenné skupiny a v rozhodujícím zápase o setrvání v A divizi porazily Turecko. Helena Sommerová v tomto utkání vyhrála oba zápasy. Kadetky skončily na devátém místě ze 47 zemí.

V soutěži smíšených čtyřher vypadla se svým spoluhráčem ve třetím kole a v soutěži čtyřhry prohrály o pouhý jeden míček o postup mezi osm nejlepších. V nejprestižnější kategorii jednotlivců nastoupilo 128 kadetek a Sommerová byla díky svému postavení na žebříčku nasazena do hlavní soutěže mezi nejlepších čtyřiašedesát kadetek. Postupně vyhrála nad soupeřkami z Turecka, Portugalska a Řecka a postoupila mezi osm nejlepších hráček Evropy, kde jí zastavila pozdější vítězka z Francie.

Z mistrovství Evropy si tak Sommerová odváží páté místo, což je velký úspěch především proto, že v kategorii kadetek bude mladá Sušičanka hrát ještě v příští sezoně. Tímto výkonem se na evropském žebříčku posune na první pozici.